Grzegorz Schetyna: Polska czeka na realizację postanowień ze szczytu NATO

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna zakończył swoją pierwszą oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. W jej trakcie odbył serię spotkań z amerykańskimi politykami w Waszyngtonie. Kluczowymi tematami były spełnienie przez USA postanowień ze szczytu NATO w sprawie wzmocnienia obecności wojskowej w Polsce oraz większe wsparcie przez Polskę walki z Państwem Islamskim.

2015-01-09, 06:41

Grzegorz Schetyna: Polska czeka na realizację postanowień ze szczytu NATO

Posłuchaj

Wizyta Grzegorza Schetyny w USA. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister spraw zagranicznych przyznał, że jego wizyta przebiegła w cieniu zamachu w Paryżu. - W każdej rozmowie był jakiś akcent paryski i szerzej: Państwa Islamskiego i ofensywy terroru - wskazał.
Grzegorz Schetyna powiedział, że Polska "bierze pod uwagę wszystkie możliwości" zwiększenia wsparcia dla międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystami z radykalnej organizacji Państwo Islamskie (IS), ale w "najmniejszym" stopniu rozważana jest opcja zaangażowania wojsk lądowych. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie jest w rękach wicepremiera i ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka i należy się jej spodziewać dopiero w lutym na posiedzeniu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli.
x-news.pl, Fakty TVN
Oczekujemy spełnienia obietnic z Newport
Zapytany, czy Warszawa łączy tę decyzję ze wzmacnianiem przez USA obecności wojskowej w Polsce, odpowiedział: "Tak, o tym mówiliśmy na każdym spotkaniu, zwłaszcza na spotkaniu z Susan Rice [doradczynią prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego]".
Wyjaśnił, że chodzi o spełnienie postanowień z ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport, w tym w sprawie wzmocnienia bazy w Szczecinie oraz zwiększenia współpracy jednostek polsko-amerykańskich. - To były polityczne ustalenia, które teraz muszą zostać przełożone na język militarny. (...) Czekamy na zrealizowanie konkretów. Ale mieliśmy pozytywne sygnały i jestem optymistyczny. Uważam, że ten miesiąc będzie dobrym dopełnieniem - ocenił.
Jest wola w sprawie zniesienia wiz
Podczas swojej wizyty w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji spotkał się, poza Rice, z sekretarzem stanu Johnem Kerrym, nowym przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Bobem Corkerem oraz komisji ds. sił zbrojnych Johnem McCainem (obaj są Republikanami), a także z członkami senackiej Grupy Parlamentarnej ds. Polski (Polish Caucus).
W rozmowie z parlamentarzystami pojawił się temat włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). - I po stronie Republikanów i Demokratów jest wola, by zamknąć tę sprawę z dobrym skutkiem dla nas. Byli optymistyczni. Powiedziałem, że dla nas święta jest deklaracja Baracka Obamy, że jego druga kadencja będzie zakończeniem tych przykrości - oświadczył minister.
Sprawa więzień CIA musi być zamknięta
Przyznał, że podczas rozmów z Kerrym pojawił się temat tajnych więzień CIA, w których amerykański wywiad stosował wobec osób podejrzanych o terroryzm tortury. Sprawie tej był poświęcony opublikowany w ubiegłym miesiącu raport komisji ds. wywiadu Senatu USA. - Wysłuchałem opinii sekretarza w tej kwestii (...) Stwierdziliśmy, że ta sprawa nie będzie mieć swojego ciągu dalszego. Nasza opinia jest tutaj jednoznaczna. Zgodziliśmy się, że ta sprawa musi być zamknięta i nie można jej w żaden sposób powtórzyć - zaznaczył Schetyna.
Dodał, że jest to ocena polityczna, natomiast prokuratura w Polsce, która jest niezależna od rządu, będzie dalej prowadzić swoje postępowanie w sprawie domniemanego więzienia CIA w Polsce i - jak podkreślił - "ma święte prawo", by domagać się od amerykańskiego Senatu uzyskania wglądu do całego liczącego 6 tys. stron raportu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej