23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka na leczenie dzieci i seniorów
Od 23 lat dla dzieci, trzeci rok z rzędu również dla seniorów. Od rana na ulicach możemy spotkać wolontariuszy z kolorowymi puszkami. To znak, że dziś znów gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
2015-01-11, 10:00
Posłuchaj
120 tysięcy wolontariuszy działających w 1500 sztabach w Polsce i w 50 za granicą. Wielka machina charytatywnej pomocy rusza po raz dwudziesty trzeci. Od rana na ulicach będziemy spotykać wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na ulicach Warszawy jeszcze przed godziną 6.00 rano spotkać można było pierwszych wolontariuszy zbierających pieniądze do puszek. Gromadzą się wokół najbardziej ruchliwych o tej porze miejsc czyli kościołów. W Krakowie najwięcej zbierających można spotkać na Rynku Głównym, przed kościołami i na dworcu kolejowym.
W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, pieniądze zbierane są dla dzieci i seniorów. Jeśli chodzi o pediatrię, to w szczególności chodzi o wparcie dziecięcej onkologii, kardiologii, pulmonologii i reumatologii. W przypadku seniorów - przede wszystkim o wparcie sprzętowe dla nowo powstających oddziałów geriatrycznych.
23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zobacz serwis specjalny >>>
Finał WOŚP będzie przebiegał pod hasłem: "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów".
Nad bezpieczeństwem w całym kraju czuwać będzie kilkanaście tysięcy policjantów patroli prewencyjnych, ruchu drogowego oraz funkcjonariusze operacyjni. Będą też kontrolować, czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione, aby zapobiec różnego rodzaju oszustwom.
REKLAMA
Jerzy Owsiak przypomniał, że od początku działalności Fundacji WOŚP, na zakup sprzętu medycznego przeznaczono już prawie 600 milionów złotych. Tylko podczas ubiegłorocznego finału udało się zebrać 52,5 miliona złotych. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła 30 tysięcy sztuk sprzętu medycznego, który pracuje w ponad 600 szpitalach.
Jaki sprzęt kupi WOŚP?
Profesor Bohdan Maruszewski, kierownik Kliniki Kardiochirurgi Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zapowiedział, że z tegorocznej zbiórki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie postulować zakupy urządzenia do genetycznej diagnostyki nowotworów. Chodzi o to, żeby każde z 1200 dzieci rocznie, u których wykrywany jest rak, miało możliwość najlepszej diagnostyki jak najszybciej i jak najbliżej jego miejsca zamieszkania.
Jeśli chodzi o dziecięcą kardiochirurgię, to priorytetem będą urządzenia do intensywnej terapii. Chodzi o doprowadzenie do takiej sytuacji, by brak miejsca na oddziale przed czy o zabiegu nie będzie przeszkodą do jego przeprowadzenia.
Dzień Dobry TVN/x-news
Dla dziecięcej reumatologii najważniejsze będą urządzenia do wczesnego rozpoznawania schorzeń. Tu kluczowe będą ultrasonografy oraz sprzęt do diagnostyki laboratoryjnej.
Tegoroczna zbiórka jest też kierowana dla oddziałów pulmonologicznych. Jeszcze nie wiadomo, jaki sprzęt będzie kupowany, na pewno jednak ważne tu będzie wspieranie diagnostyki i leczenia mukowiscydozy.
Wsparcie dla oddziałów geriatrycznych będzie prawdopodobnie wyglądać tak jak podczas dwóch poprzednich zbiórek. Chodzi o zakup elektronicznie sterowanych łóżek czy specjalistycznych foteli.
REKLAMA
Licytacja złotego serduszka w Jedynce
Już w niedzielę słuchacze Radiowej Jedynki będą mogli zdobyć złote serduszko z numerem 90. Numer ten jest symbolem 90-lecia Polskiego Radia.
Aukcja na antenie Radiowej Jedynki rozpocznie się o godz.10.15 i potrwa do 19.20. Tradycyjnie przez cały dzień będzie można również słuchać relacji z przebiegu akcji w kraju i na świecie.
Niedzielny program poprowadzą Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych. Pierwsze wejścia antenowe zaplanowane zostały na godz. 10.00. Dziennikarze co godzinę informować będą o przebiegu tegorocznego Finału, łącząc się z korespondentami zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Radiowa Jedynka zaprasza słuchaczy do udziału w aukcji złotego serduszka WOŚP. Osoba, która zadeklaruje najwyższą wpłatę na konto Orkiestry, otrzyma serce z numerem 90.
REKLAMA
W ubiegłym roku licytowaliśmy serduszko nr 22 (bo był to 22. Finał WOŚP), a jeszcze rok wcześniej serduszko miało numer 40 na 40-lecie "Sygnałów dnia".
Jak co roku wiele atrakcji
W wielu miejscowościach odbędą się uliczne biegi, pikniki oraz koncerty. W Warszawie artyści zagrają na scenie przed Pałacem Kultury i Nauki. Publiczność rozgrzewać będą m.in. Łzy, Ania Rusowicz, Acid Drinkers, Mrozu, Chemia, Coma, Poparzeni Kawą Trzy. Wieczorem zaplanowano tradycyjne "Światełko do nieba", czyli pokaz sztucznych ogni.
W stolicy odbędzie się także 5-kilometrowy bieg uliczny "Policz się z cukrzycą", w którym każdego roku uczestniczy w kilka tysięcy osób. Za zebrane dzięki opłatom startowym pieniądze WOŚP chce kupić osobiste pompy insulinowe dla ciężarnych z cukrzycą. Podobne biegi organizowane będą również w innych miastach.
Także prezydent "zagra" w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Bronisław Komorowski podarował na aukcję możliwość podróży niezwykłym samochodem - cadillakiem 355D, który został zakupiony przez Polskę dla marszałka Piłsudskiego w 1935 roku. Zwycięzca aukcji zje także obiad w Belwederze.
Z okazji 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na fasadzie Pałacu Prezydenckiego rozbłysła okolicznościowa iluminacja. Serduszko WOŚP można oglądać po zmierzchu.
Zmiany komunikacyjne w Warszawie
23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oznacza zmiany na ulicach Warszawy. Na utrudnienia mogą być narażone osoby podróżujące przez centrum miasta. Inaczej będzie kursować także komunikacja miejska.
W związku z biegiem "Policz się z cukrzycą" zmiany planowane są wokół Placu Defilad i na Trakcie Królewskim. Dotyczy to autobusów oraz aut osobowych. W godzinach 13:30-15:00 wyłączone z ruchu będą: Plac Defilad, ulice: Złota, Jasna, Świętokrzyska. Mazowiecka, Królewska, Plac Piłsudskiego, Wierzbowa, Senatorska, Krakowskie Przedmieście i Ossolińskich.
Na udogodnienia mogą liczyć osoby zbierające pieniądze na WOŚP. Stołeczny magistrat przygotował dla nich całodobową niespodziankę - kwestujący wolontariusze, legitymujący się identyfikatorem, będą mogli poruszać się komunikacją miejską za darmo w pierwszej strefie biletowej.
Niewykluczone, że zmiany w ruchu wprowadzane będą także podczas wieczornego "Światełka do Nieba". Utrudnienia mogą wówczas dotyczyć ulicy Marszałkowskiej od Ronda Dmowskiego do Królewskiej.
REKLAMA
IAR, PAP, bk
REKLAMA