23. Finał WOŚP. Policja: kilka incydentów podczas kwesty

2015-01-11, 17:51

23. Finał WOŚP. Policja: kilka incydentów podczas kwesty
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: policja.pl

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiega spokojnie; w całym kraju doszło do kilku incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP - poinformowała komisarz Iwona Kuc z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Jak dotąd policja odnotowała dwa przestępstwa i sześć wykroczeń. W Rudzie Śląskiej zatrzymano 21-latka, który wraz z innym mężczyzną, uderzył w głowę wolontariusza i zabrał mu puszkę z pieniędzmi. Będzie odpowiadał za rozbój; trwają poszukiwania drugiego sprawcy.

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zobacz serwis specjalny >>>

W Zielonej Górze funkcjonariusze zatrzymali pijanego 33-latka, który w koszulce WOŚP, bez identyfikatora, zbierał pieniądze do plastikowej puszki oklejonej serduszkami. Mężczyzna miał 2 promile alkoholu w organizmie. Odpowie za popełnienie oszustwa.

W czterech miastach policjanci interweniowali w związku z wkroczeniami. W Pile doszło do kradzieży dwóch puszek. Zatrzymano dwóch mężczyzn. Jedną skarbonkę udało się odzyskać. Do kradzieży puszki doszło także w Sochaczewie. W płockim supermarkecie wolontariusz zamknął się w toalecie i wyciągnął ze skarbonki WOŚP 40 złotych. W Gryficach wolontariusz ukradł 30 złotych, wyciągając pieniądze za pomocą pęsety.

REKLAMA

Nad bezpieczeństwem 120 tys. wolontariuszy czuwa kilkanaście tysięcy policjantów. Kontrolują też, czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione, aby zapobiec oszustwom. - Spokój podczas Finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. Pamiętajmy o najmłodszych - otoczmy szczególną opieką kwestujące dzieci - zaapelowała Kuc.

Policjanci przypominają, że należy unikać miejsc rzadko uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, a po zmroku parki i skwery. Nie jest wskazane chodzenie w pojedynkę, najlepiej zbierać datki w towarzystwie rodziny czy znajomych.

Komisarz Kuc zaapelowała, aby wolontariusze kwestując, pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. - W razie napadu nie należy za wszelką cenę ratować skarbonki. Warto zapamiętać natomiast jak najwięcej szczegółów z rysopisu sprawcy. Podczas ucieczki sprawcy, należy głośno wzywać pomocy i jak najszybciej przekazać policji informację o kradzieży - powiedziała Kuc.

REKLAMA

Źródło: TVN24/x-news

W tym roku WOŚP zbiera środki na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych. Przed godz. 17 na koncie fundacji było ponad 5 mln zł.

Licytacja złotego serduszka w Jedynce

Słuchacze Radiowej Jedynki mogą zdobyć złote serduszko z numerem 90. Numer ten jest symbolem 90-lecia Polskiego Radia.

REKLAMA

Aukcja na antenie Radiowej Jedynki rozpoczęła się o godz.10.15 i potrwa do 19.20. Tradycyjnie przez cały dzień będzie można również słuchać relacji z przebiegu akcji w kraju i na świecie.

Niedzielny program prowadzą Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych . Pierwsze wejścia antenowe zaplanowane zostały na godz. 10.00. Dziennikarze co godzinę informować będą o przebiegu tegorocznego Finału, łącząc się z korespondentami zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Radiowa Jedynka zaprasza słuchaczy do udziału w aukcji złotego serduszka WOŚP. Osoba, która zadeklaruje najwyższą wpłatę na konto Orkiestry, otrzyma serce z numerem 90.

W ubiegłym roku licytowaliśmy serduszko nr 22 (bo był to 22. Finał WOŚP), a jeszcze rok wcześniej serduszko miało numer 40 na 40-lecie "Sygnałów dnia" .

REKLAMA

PAP/IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej