Sejny pozwą Skarb Państwa za niewłaściwy nadzór? Będzie referendum

Władze samorządowe Sejn na Podlasiu, chcą zorganizować referendum, w którym zapytają mieszkańców, czy chcą, by dochodziły one od Skarbu Państwa odszkodowania za straty wynikłe z tytuły niewłaściwego nadzoru prawnego i finansowego.

2015-01-25, 12:25

Sejny pozwą Skarb Państwa za niewłaściwy nadzór? Będzie referendum
. Foto: SXC

Obecny stan finansów Sejn, burmistrz Arkadiusz Adam Nowalski, który wygrał jesienne wybory samorządowe, określił jako "tragiczny". Zadłużenie na koniec 2014 roku przekroczyło 11 mln zł, czyli 62,5 proc. planu dochodów miasta. - Walkowerem oddajemy wszystkie fundusze europejskie. Nie jesteśmy w stanie wygenerować pieniędzy na wkłady własne do projektów - powiedział burmistrz.

Samorządowcy uważają, że zadłużenia miasta, powstałe w minionych latach, to nie tylko skutek działań ówczesnych władz samorządowych, ale też niewłaściwego nadzoru nad działalnością samorządu, np. ze strony wojewody.

Początek problemów finansowych Sejn związany jest z budową oczyszczalni ścieków. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku ówczesne władze miasta uznały, że inwestycja została wykonana źle i za część prac nie chciały zapłacić. Po wieloletnich procesach z syndykiem firmy, która nadzorowała budowę, ostatecznie samorząd sprawę o zapłatę należności przegrał. Aby zapłacić kilka mln zł (dług plus odsetki), musiał zaciągnąć kredyt. W 2011 roku doszło do czasowego zablokowania kont miasta przez komornika.

Nowalski ocenia, że Skarb Państwa, mający uprawnienia nadzorcze wobec samorządów i jego finansów (wojewoda i Regionalna Izba Obrachunkowa), w przeszłości "nie dopilnował" sytuacji Sejn. Choćby tego, że jego poprzednik zaniżał zadłużenie, bo nie wpisywał do budżetu miasta po stronie zobowiązań roszczeń związanych z budową oczyszczalni z takim tłumaczeniem, że sprawa sądowa jest w toku i nieznany jest jej ostateczny wynik.

REKLAMA

- Przypisywanie wojewodzie podlaskiemu niewłaściwego nadzoru nad gminą miejską Sejny, w ramach wykonywanych zadań ustawowych, jest bezzasadne - odpowiada Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Przesłankami odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa m.in. wobec jednostek samorządu terytorialnego jest szkoda, zawinione i bezprawne zachowanie się sprawcy szkody oraz normalny związek przyczynowy między takim zachowaniem a szkodą. W ocenie prawników urzędu, nie uzasadnia takiej odpowiedzialności okoliczność, że w związku z tym, iż miasto Sejny - jako inwestor oczyszczalni ścieków - nie uregulowało należności wobec wierzycieli, po wielu latach zapadł wyrok skutkujący koniecznością zapłaty przez samorząd należności wraz z odsetkami i kosztami postępowania sądowego.

Referendum lokalne w tej sprawie miałoby odbyć się 15 marca. Uchwała sejneńskich radnych w sprawie referendum lokalnego będzie badana przez prawników wojewody podlaskiego w trybie nadzoru. Na razie więc jeszcze ostatecznie nie wiadomo, czy jest ważna. Jeśli będzie decyzja o skierowaniu sprawy do sądu, to po referendum zostanie przeprowadzony audyt finansowy i prawny sytuacji miasta, by można było ustalić kwotę ewentualnych roszczeń.

Samorząd liczy na reakcję rządu czy jego przedstawicieli jeszcze przed terminem referendum. - W zdecydowany sposób prosimy nasz rząd o zajęcie się Sejnami i przygotowanie jakiegoś pakietu, jakiejś rzetelnej oferty" - powiedział Nowalski.

PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej