Niemiecki policjant będzie mógł aresztować w Polsce. Umowa o współpracy
Bundestag zaaprobował polsko-niemiecką umowę o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych. Funkcjonariusze z obu krajów zyskają nowe uprawnienia.
2015-01-29, 16:29
Nowa umowa ma pozwolić wszystkim służbom na lepszą współpracę. Od 2007 r. na pograniczu działają wspólne, ściśle współpracujące z sobą patrole. Po wejściu umowy w życie ich uprawnienia zostaną rozszerzone, np. polski policjant będzie mógł zatrzymać sprawcę w Niemczech i odwrotnie, niemiecki funkcjonariusz może to zrobić na terytorium Polski. Planowane są też wspólne grupy operacyjno-śledcze. Będący w akcji śmigłowiec nie będzie musiał, jak dotychczas, przerywać pościgu na granicy.
Dotychczas kwestię współpracy służb regulowały cztery odrębne umowy zawarte przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (2004 r.) i strefy Schengen (2007 r.). Od 2007 roku w Świecku działa centrum współpracy polskich i niemieckich służb granicznych, celników i policji.
Przyjętą przez Bundestag umowę podpisali w maju 2014 roku w Zgorzelcu ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i jego niemiecki odpowiednik Thomas de Maiziere.
Postkomunistyczna Lewica głosowała przeciwko umowie, klub Zielonych wstrzymał się od głosu.
REKLAMA
PAP/fc
REKLAMA