Litwa: podręcznik zachowania w czasie wojny. W reakcji na zagrożenie ze strony Rosji
Litewskie władze wprowadzają do szkół podręczniki zachowania się uczniów w warunkach wojny. Krok ten podjęto z uwagi na konflikt zbrojny na Ukrainie i rosnące poczucie zagrożenia ze strony Rosji w byłej radzieckiej republice.
2015-01-29, 16:42
Liczący 98 stron poradnik zawiera praktyczne porady postępowania w różnych sytuacjach związanych z konfliktem zbrojnym – jak urządzić schron, jak przeprowadzić ewakuację z terenów objętych walkami, czy jak zachować się w przypadku, gdy napastnicy biorą zakładników.
„Jeśli nie zdołasz się ewakuować ze strefy walk, to musisz zdobyć broń, która pomoże Ci się ochronić przed bandytami” – zaleca poradnik opublikowany także na stronie internetowej litewskiego ministerstwa obrony.
Strach przed Rosją
Podręcznik nie wspomina o Rosji, lecz minister obrony Litwy Juozas Olekas przyznał, że opracowano go w odpowiedzi na obawy, jakie wzbudziło wsparcie Moskwy dla prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Według ministra, Litwini zastanawiali się co mają robić i jak się zachować w przypadku, gdyby podobne wydarzenia miały miejsce w ich kraju.
Na wypadek okupacji zalecane są strajki w przedsiębiorstwach, a przynajmniej bierny opór polegający na zwolnieniu tempa pracy.
Podręcznik jest przeznaczony dla szkół średnich. Na razie przekazano do nich 2 tys. egzemplarzy. Obecnie jest przygotowywane drugie wydanie – dla szkół wyższych I bibliotek publicznych.
W ostatnich miesiącach dochodziło do systematycznych prowokacji rosyjskich samolotów wojskowych, które zbliżały się do przestrzeni powietrznej Litwy oraz dwóch innych byłych republik ZSRR: Łotwy i Estonii. W odpowiedzi NATO zwiększyło ochronę przeciwlotniczą tych państw.
Poczucie zagrożenia rosyjską agresją jednak nie słabnie, Litwini boją się także prowokacji ze strony Moskwy.
Alarm w gazoporcie
28 stycznia doszło do wstrzymania dostaw gazu skroplonego z litewskiego gazoportu w Kłajpedzie - z powodu alarmu o podłożeniu tam materiałów wybuchowych. Alarm okazał się fałszywy, władze Litwy zapewniają, że już zatrzymały sprawczynię. Gazoport został niedawno uruchomiony - to strategiczna inwestycja, która ma uniezależnić Litwę od dostaw surowca z Rosji i związanej z tym groźby ekonomicznego szantażu.
Litwa, członek NATO i Unii Europejskiej, zajmuje ostre stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainie. Domaga się od swoich zachodnich sojuszników zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz uznania rosyjskich separatystów za organizacje terrorystyczne. Tego samego żąda Kijów.
Litwa przez ponad pół wieku była okupowana – po II wojnie światowej wcielono ją w skład ZSRR, gdzie stanowiła jedną z jego republik.
Litwa ma ok. 3 mln mieszkańców.
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
JU, PolskieRadio.pl/AFP/Reuters