Egipt uwolnił dziennikarza Al-Dżaziry skazanego za wspieranie Bractwa Muzułmańskiego

Bractwo, z którego wywodzi się obalony prezydent Mohamed Mursi, jest uznawane przez egipskie władze za organizację terrorystyczną. Dziennikarz Al-Dżaziry został skazany wraz z trzema kolegami na więzienie za wspieranie tej organizacji. Kair zezwolił jednak na jego wydalenie do Australii.

2015-02-01, 19:56

Egipt uwolnił dziennikarza Al-Dżaziry skazanego za wspieranie Bractwa Muzułmańskiego

Posłuchaj

Jeden z więzionych w Egipcie dziennikarzy Al-Dżaziry odzyskał wolność. Niebawem z więzienia ma zostać wypuszczony drugi z trzech pracowników stacji. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski/IAR
+
Dodaj do playlisty

Australijczyk Peter Greste, były reporter BBC, został zatrzymany w stolicy Egiptu w grudniu 2013 roku. W czerwcu 2014 roku postawiono mu zarzut rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji. Sąd skazał go na 7 lat więzienia.

Razem z Geste na kary 7 i 10 lat więzienia zostali skazani jego dwaj koledzy: obywatel Kanady pochodzenia egipskiego Mohamed Fahma i obywatel Egiptu Baher Mohamed. Postawiono ich przed sądem za rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości na temat Egiptu, które miały pomagać "organizacji terrorystycznej" - jak w oskarżeniu nazwano zakazane w Egipcie islamistyczne Bractwo Muzułmańskie.

Władze w Kairze poinformowały, że Fahma zostanie uwolniony w najbliższych dniach  Trwa dopełnianie formalności, które pozwolą na deportację reportera do Kanady.

Wydane w czerwcu 2014 roku wyroki skazujące trzech dziennikarzy zostały potępione przez organizacje praw człowieka i zachodnie rządy. ONZ zakwestionowała niezawisłość egipskich sądów. Sami skazani uznali wyroki za bezpodstawne, wskazując, że prowadzili tylko normalną działalność reporterską.

REKLAMA

Wielu Egipcjan, jak pisze Reuters, widzi w mającej siedzibę w Katarze sieci Al-Dżazira siłę mogącą zdestabilizować ich kraj. Władze Egiptu zarzucają Al-Dżazirze wspieranie Bractwa Muzułmańskiego - ruchu islamistycznego. Z tego ruchu wywodził się odsunięty od władzy w sierpniu roku 2013 poprzedni prezydent Egiptu Mohammed Mursi.

Na początku stycznia najwyższa instancja sądowa Egiptu anulowała kary więzienia orzeczone wobec trzech dziennikarzy Al-Dżaziry i zarządziła przeprowadzenie nowego procesu w ich sprawie, o czym informował adwokat skazanych.

Nasiliły się wówczas spekulacje, że egipski prezydent Abd el-Fatah es-Sisi może ułaskawić dziennikarzy lub też wydać nakaz ich deportowania.

Al-Dżazira oświadczyła w niedzielę, że cieszy ją uwolnienie z egipskiego więzienia Petera Greste i że domaga się uwolnienia dwóch pozostałych dziennikarzy.

REKLAMA

IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej