Wzrost napięcia w polsko-rosyjskich relacjach? Moskwa zaostrza ton

Premier Polski zapewnia, że nie dążymy do konfrontacji z Rosją. Tymczasem w poniedziałek wiceszef rosyjskiego MSZ wypowiedział się ostro na temat polskiego szefa dyplomacji. We wtorek sąd nakazał eksmisję naszego konsulatu w Petersburgu.

2015-02-03, 22:33

Wzrost napięcia w polsko-rosyjskich relacjach? Moskwa zaostrza ton

Posłuchaj

Szef MSZ Grzegorz Schetyna przedstawił podczas posiedzenia rządu założenia polityki zagranicznej Polski na 2015 rok. Treść dokumentu jest zastrzeżona. Jednak w trakcie konferencji po posiedzeniu premier Kopacz zwracała szczególną uwagę na wschodni kierunek polskiej polityki zagranicznej. Więcej w relacji Katarzyny Ingram/IAR
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister Griorgij Karasin stwierdził w jednym z wywiadów, że "szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna okrył hańbą nie tylko siebie, ale także całą służbę dyplomatyczną swojego kraju i kulturę polityczną Polski".

Ostra wypowiedź Karasina miała związek z wywiadem, którego Grzegorz Schetyna udzielił w Polsce. Komentując plany organizacji obchodów zakończenia II wojny światowej na Westerplatte, powiedział, że nie rozumie dlaczego wszyscy przyzwyczaili się, że obchody zakończenia wojny obchodzone są w Moskwie. Jego zdaniem bardziej naturalnym miejscem byłby Londyn, a nawet Berlin. Takie postawienie sprawy mocno zbulwersowało rosyjski MSZ, ale też deputowanych do Dumy.

W poniedziałek w sprawie wypowiedzi urzędnika Kremla do polskiego resortu spraw zagranicznych został wezwany przedstawiciel rosyjskiej ambasady w Polsce, gdzie otrzymał notę protestacyjną.

Rosyjski wiceminister ostro o Grzegorzu Schetynie. Ambasador Rosji w Polsce wezwany do MSZ>>>

REKLAMA

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział, że nie ma zwyczaju ujawniania treści not, które wręcza się w takich sytuacjach dyplomatom. Podkreślił jednak, że polska strona musiała zareagować, bo "pewnych rzeczy nie wypada mówić dyplomatom". Dodał, że mimo różnic wywołujących spory należy trzymać się języka dyplomacji i stosować ustalone formy.
Grzegorza Schetyny broni Ewa Kopacz. Premier stwierdziła, że polski rząd przede wszystkim oczekuje od Rosji przestrzegania prawa międzynarodowego.
Premier Kopacz tłumaczyła, że w ostatniej wypowiedzi szefa MSZ, która tak wzburzyła rosyjską stronę nie dostrzega żadnych kłamstw i niedomówień. - Wszyscy na świecie wiedzą, że zakończenie II Wojny Światowej miało miejsce 8 maja - skomentowała słowa Grzegorza Schetyny.

Sprawa konfliktu na Ukrainie

Szefowa rządu przypomniała we wtorek jakie są założenia polityki jej rządu wobec naszego wschodniego sąsiada. Według niej, dialog z Rosją będzie możliwy jeśli będzie przestrzegany układu z Mińska a także inne umowy międzynarodowe. Dodała, że Polska nie ma zamiaru dążyć do konfrontacji z Rosją, ale też będziemy żądać respektowania prawa międzynarodowego i zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Ewa Kopacz zapowiedziała, że Polska będzie dążyć do tego, by na przyszłotygodniowym szczycie w Brukseli decyzje dotyczące przyszłości unijnych sankcji wobec Rosji zapadły jednomyślnie.

Kopacz podkreśliła, że unijne restrykcje wobec Rosji nie są polityką UE wobec Moskwy. - Sankcje, które w tej chwili Europa nakłada na Rosję, są tylko odpowiedzią na politykę, którą dzisiaj Rosja stosuje wobec Ukrainy - zaznaczyła.

REKLAMA

Premier Kopacz w sprawie Ukrainy. "Bezwzględnym priorytetem bezpieczeństwo Polski i Polaków" >>>

Eksmisja polskiego konsulatu

We wtorek rosyjski sąd podjął decyzję w sprawie eksmisji Konsulatu Generalnego RR w Petersburgu. Polskie przedstawicielstwo zajmuje dwie kamienice w starej części miasta. Na powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się: konsulat, Instytut Polski i mieszkania dyplomatów. W sierpniu ubiegłego roku przedsiębiorstwo obsługi zagranicznych przedstawicielstw "Inpredserwis”, w imieniu władz Petersburga, wystąpiło do sądu z roszczeniem zwrotu budynku i wypłacenia zaległego czynszu.

Strona rosyjska uważa, że Polska zerwała w 1993 r. umowę o nieodpłatnym użytkowaniu nieruchomości przez dyplomatów. Z taką interpretacją nie zgodziło się polskie MSZ, twierdząc że skoro Rosja w Polsce użytkuje budynki bezpłatnie, to obowiązuje prawo wzajemności.

Według polskiej ambasady w Moskwie, orzeczenie sądu arbitrażowego narusza prawo międzynarodowe, bowiem pomieszczenia urzędu konsularnego zgodnie z Konwencją Wiedeńską, są nietykalne.

REKLAMA

"To nie wojna dyplomatyczna"

Tak komentuje aktualne relacje polsko-rosyjskie rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Jak mówił Wojciechowski dziennikarzom, polski resort dyplomacji stara się być stonowany w ocenach i wypowiedziach, a także zależy mu na utrzymaniu tego, co dobre we wzajemnych relacjach. Dalsze zaostrzanie sporów nikomu nie będzie służyć, więc potrzebne będzie poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań, zarówno w odniesieniu do kryzysu na Ukrainie, jak też innych kwestii - powiedział  rzecznik MSZ.

TVN24/x-news

REKLAMA

Wojciechowski zwrócił uwagę, że świat zachodni jest teraz w szczególnym momencie, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy i być może stąd nerwowość i emocje. - Chcielibyśmy jednak oddzielić kontekst dwustronny od międzynarodowego, a kwestie historyczne od politycznych - powiedział rzecznik MSZ.

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>

IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej