Wyrok ws. policyjnej strzelaniny, w której zginął 19-latek

Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok skazujący czterech policjantów, uczestników akcji z 2004 roku, w której śmiertelnie postrzelony został 19-latek, i umorzył postępowanie. W lipcu ub. roku funkcjonariusze usłyszeli wyrok więzienia w zawieszeniu.

2015-02-04, 17:41

Wyrok ws. policyjnej strzelaniny, w której zginął 19-latek
Sędzia Krzysztof Lewandowski ogłasza wyrok w rozprawie apelacyjnej ws. strzelaniny przy ulicy Bałtyckiej w Poznaniu. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

Posłuchaj

Mecenas Wiesław Michalski, pełnomocnik rodziny zastrzelonego 19-latka, o uchyleniu wyroku przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sąd uznał, że policjanci przekroczyli uprawnienia, nadto jeden z funkcjonariuszy spowodował nieumyślnie ciężki uszczerbek na zdrowiu. Jednak przestępstwa te uległy przedawnieniu. Jednocześnie sąd stwierdził, że funkcjonariusze swoim działaniem nie spowodowali realnego zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób.

Wyrok jest prawomocny.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

Do strzelaniny doszło w nocy 29 kwietnia 2004 r. w Poznaniu. Policjanci chcieli zatrzymać i wylegitymować kierowcę samochodu. Podejrzewali, że autem jedzie mężczyzna podejrzany o rozbój z bronią palną i usiłowanie zabójstwa. Faktycznie pojazdem jechały dwie postronne osoby. Kiedy kierowca auta próbował odjechać i ruszył w stronę funkcjonariuszy, policjanci oddali w stronę samochodu 39 strzałów. Kierowca zginął na miejscu, pasażer do końca życia będzie inwalidą.

Przekroczyli uprawnienia

W lipcu 2014 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał policjantów biorących udział w akcji na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Według sądu, funkcjonariusze, używając broni, przekroczyli swoje uprawnienia oraz sprowadzili niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia wielu osób. Od wyroku odwołali się obrońcy.

W ocenie sądu apelacyjnego, funkcjonariusze przekroczyli swoje uprawnienia. "Chybione jest zapatrywanie, że zachowania oskarżonych mieściły się w przysługujących im uprawnieniach i wobec tego nie może to stanowić przestępstwa. Nie sposób zgodzić się z obroną, że w okolicznościach niniejszej sprawy oskarżeni byli uprawnieni do użycia broni palnej" - stwierdził sąd.

"Oskarżeni dokonali ostrzału pojazdu, w którym poruszał się nie tylko Łukasz T., którego zachowanie stwarzało dla nich bezpośrednie zagrożenie, ale także pasażer Dawid L., którego tożsamość nie była im znana i który sam nie znajdował się w najmniejszym niebezpieczeństwie ze strony Łukasza T." - stwierdził sąd.

REKLAMA

Mieli prawo użyć broni, ale...

Sąd podkreślił, że dowody wskazują na to, że policjanci mieli świadomość, że w aucie poza kierowcą jest inna osoba.
"W związku z tym oddanie 39 strzałów w kierunku pojazdu nie stanowiło wyłącznie obrony przed zamachem na ich życie, ale także narażało na bezpośrednie niebezpieczeństwo pasażera, który również tym pojazdem się przemieszczał, czego oskarżeni mieli pełną świadomość. Policjanci mieli i mają prawo użycia broni, ale nie w każdych warunkach i w każdej sytuacji" - stwierdził.

Sąd uznał też, że jeden z funkcjonariuszy nieumyślnie postrzelił pasażera auta, "lekkomyślnie przypuszczając, że kierując ogień z pistoletu w prawy dolny przód samochodu nie wyrządzi pokrzywdzonemu żadnej szkody".

"Oskarżeni dopuścili się czynów zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat trzech. Przestępstwa, których dopuścili się miały miejsce w 2004 roku, uległy one przedawnieniu" - powiedział sąd.

Sąd Apelacyjny zgodził się z obrońcami policjantów, że w przypadku z 2004 roku nie można mówić o sprowadzeniu zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób. Według sądu, na niebezpieczeństwo musiałoby być narażonych przynajmniej dziesięć osób. Tymczasem w tym przypadku, w realnym i konkretnym niebezpieczeństwie byli, poza pokrzywdzonymi, czterej kierowcy innych aut.

REKLAMA

Żądania złagodzenia kary

W 2014 roku sąd uznał, że policjanci, używając broni w trakcie próby zatrzymania auta, nadużyli swoich uprawnień i nie dopełnili obowiązków. Sąd uznał jednocześnie, że zatrzymywany kierowca miał świadomość, iż ma przed sobą policjantów i próbował uciec.

Obrońcy policjantów domagali się ich uniewinnienia, lub skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia. W trakcie procesu apelacyjnego prokurator zażądał dla oskarżonych nadzwyczajnego złagodzenia kary utrzymując, że użycie przez niech broni było uzasadnione.

Po raz trzeci

Proces przed sądem okręgowym ruszył w lipcu 2013 roku, prowadzony był po raz trzeci po tym, jak Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający funkcjonariuszy. Sąd Apelacyjny w Poznaniu uznał wówczas, że policjanci działali zgodnie z prawem. Kasacje złożyła prokuratura i przedstawiciel oskarżycieli posiłkowych.

Pierwszy uniewinniający policjantów wyrok zapadł w grudniu 2006 r., został uchylony przez apelację w listopadzie 2007 r. W lipcu 2009 r. poznański sąd okręgowy ponownie uniewinnił policjantów i uznał, że funkcjonariusze użyli broni zgodnie z przepisami. Wyrok ten utrzymał we wrześniu 2011 r. tamtejszy sąd apelacyjny.

REKLAMA

Ranny w tej strzelaninie pasażer otrzymał na mocy zasądzonego wyroku 900 tys. zł odszkodowania i comiesięczną rentę w wysokości 2 tys. zł.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej