Depresja staje się coraz groźniejszą chorobą

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat depresji. Według specjalistów każdy z nas może mieć problem z tą chorobą. Duża grupa społeczeństwa jest bardziej podatna na te schorzenie, ponieważ skłonności do zachorowania są w wielu przypadkach dziedziczne.

2015-02-10, 16:37

Depresja staje się coraz groźniejszą chorobą
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

- Zachowanie równowagi wewnętrznej - Tadeusz Parnowski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wbrew pozorom depresja nie tylko charakteryzuje się podstawowymi objawami takimi jak : obniżenie nastroju, satysfakcji  i energii. Z depresją związane są także skłonności do wczesnego wybudzania się, czy częste myśli samobójcze – podkreśla Doktor Agnieszka Szaniawska-Bartnicka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Harmonijne życie, czyli zachowanie równowagi wewnętrznej, brak popadania w skrajnie negatywne myślenie, a także radość z drobnych, codziennych rzeczy może nas uchronić przed depresją. Każdy powinien zadbać o relaks i odpowiednie relacje z najbliższymi osobami – zaznacza profesor Tadeusz Parnowski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Według badań przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia z 2010 roku wynika, że depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem na świecie, a w 2020 będzie na drugim miejscu.

W 2013 roku odnotowano rekordową liczbę popełnionych samobójstw w Polsce i wynosiła ona 6101 przypadków. Z badań przedstawionych przez Eurostat w 2010 roku liczba osób chorych na depresję wynosiła 2,1 proc, jednak z roku na rok tendencja jest wzrostowa.

REKLAMA

IAR, Eurostat, mw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej