Tradycja "Wodzenia niedźwiedzia" na Górnym Śląsku

Wodzenie niedźwiedzia jest tradycją karnawałową, która jest silnie kultywowana w wielu wsiach Górnego Śląska. Tradycja sięga XIV i XV wieku, kiedy to na Śląsku niedźwiedzie podchodziły pod chłopskie zagrody i wyrządzały szkody.

2015-02-17, 16:14

Tradycja "Wodzenia niedźwiedzia" na Górnym Śląsku
Wodzenie niedźwiedzia. Foto: Screen z filmiku "Wodzenie Niedźwiedzia 2014 Prószków Zimnice Wielkie", foto: YouTube/Zbigniew Wójcik

Posłuchaj

- Wszędzie jest robiony ręcznie strój niedźwiedzia - Małgorzata Derkowska - dyrektor Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Niedźwiedź to symbol zła, dlatego jest prowadzony na uwięzi. Leśnik, baba, diabeł, ksiądz, lekarz czy policjant, w korowodzie chodzą od domu do domu. Każda gospodyni powinna zatańczyć z niedźwiedziem bo to wróży szczęście a gospodarz powinien wodzących czymś poczęstować albo dać datek - wyjaśnia Małgorzata Derkowska - dyrektor Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach

Grupa wodząca pozwala sobie na drobne żarty, na przykład kierowcom wręczają "mandaty" za nieistniejące przewinienia. W rzeczywistości kara jest zaproszeniem na sąd nad niedźwiedziem, który odbywa się według tradycji w ostatnią sobotę karnawału. Wtedy mieszkańcy spotykają się na wspólnej zabawie i podejmują decyzję o zabiciu niedźwiedzia. Dokonuje tego oczywiście myśliwy, który musi być obecny na sądzie.

Na koniec okazuje się, że niedźwiedź ma potomka, który jest gwarantem tego, że tradycja nie zniknie.

IAR, mw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej