22 marca ruszy 19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Hasłem tegorocznego festiwalu jest "Beethoven - następcy i kontynuatorzy: Brahms, Mahler". - Hasło wyznacza linię przewodnią i klimat 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena - powiedziała dyrektor generalna festiwalu Elżbieta Penderecka.
2015-02-19, 21:42
Posłuchaj
22 marca ruszy 19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Na festiwal zaprasza Elżbieta Penderecka (IAR)
Dodaj do playlisty
- Zaplanowaliśmy 10 koncertów symfonicznych, dwa kameralne, dwa recitale fortepianowe, recital pieśni i koncert chóralny, jak też jedno wykonanie opery w ramach naszego cyklu prezentacji mniej znanych dzieł operowych - wyliczył Andrzej Giza, dyrektor organizującego festiwal Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Jak dodał, większość koncertów odbędzie się w warszawskiej Filharmonii Narodowej oraz w Zamku Królewskim.
Elżbieta Penderecka wyjaśniła, że już samo hasło festiwalu "Beethoven - następcy i kontynuatorzy: Brahms, Mahler" wyznacza jego linię przewodnią. - Usłyszymy zatem utwory Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa i Gustava Mahlera, jak też kompozycje innych muzyków, które w tym okresie powstały - wytłumaczyła.
- Ci kompozytorzy będą prezentowani w sposób szczególny, ich utwory zainaugurują festiwal. Pierwszego wieczoru wykonane zostaną uwertura "Coriolan" Beethovena, Koncert podwójny a-moll Brahmsa i IV Symfonia Mahlera, a Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach poprowadzi wielki amerykański dyrygent Leonard Slatkin - wskazała.
W koncercie finałowym także wystąpi NOSPR pod dyrekcją Aleksandra Liebreicha. Wówczas usłyszymy, m.in., polskie prawykonanie utworu "Dies Illa" Krzysztofa Pendereckiego. Kompozytor napisał ten utwór z okazji 100. rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej i koncertu "Thousand Voices for Peace", jaki się odbył w 2014 roku w Brukseli.
Na festiwalu zaprezentowane zostanie jedno dzieło Claudio Monteverdiego - nieszpory "Vespro della Beata Vergine", które - jak stwierdziła Penderecka - "odbiegają od głównej linii tematycznej festiwalu, ale naprawdę nie odbiegają od kompozytorów, którzy tworzyli po Monteverdim, ponieważ ten artysta, komponujący w XVII wieku, potrafił zainspirować tworzących później Bacha, Mozarta, Brahmsa, a więc naszych bohaterów festiwalu". Nieszpory Monteverdiego wykona amerykański zespół grający na instrumentach dawnych Boston Baroque, prowadzony przez dyrygenta Martina Pearlmana.
Do ciekawostek - oceniła Penderecka - zaliczyć można wykonanie opery "The Turn of the Screw" Benjamina Brittena w ramach realizowanej od wielu lat na festiwalu prezentacji mniej znanych lub nieznanych dzieł operowych. - Britten napisał tę operę w 1954 roku. Nigdy nie była ona wykonywana w Polsce. Mamy nadzieję, że jej koncertowe wykonanie sprawi wiele przyjemności melomanom - zaznaczyła.
- Z zainteresowaniem czekamy też na występ chińskiego pianisty Li Yundi, obecnie występującego jako Yundi, zdobywcy I nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2000 roku. Obok Yundiego, który jest uznawany za jednego z najważniejszych interpretatorów muzyki Chopina, wystąpią inni znakomici pianiści, jak Alexei Volodin z Rosji i Simon Trpceski z Macedonii - oznajmiła. Na festiwal wystąpi również czeski pianista Rudolf Buchbinder.
- Pragnę też zwrócić uwagę - oświadczyła Penderecka - na występ dwójki polskich pianistów związanych ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena: Julii Kociuban i Szymona Nehringa, którzy będą naszymi, czyli Stowarzyszenia, reprezentantami w jesiennym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, i mam nadzieję, że dojdą do finału".
19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w dniach 22 marca - 3 kwietnia. Z festiwalem bardzo mocno od początku związane jest Polskie Radio. Program Drugi Polskiego Radia jest patronem medialnym festiwalu. Na jego antenie będzie można też wysłuchać większości koncertów.
IAR, PAP, kk