22 marca ruszy 19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Hasłem tegorocznego festiwalu jest "Beethoven - następcy i kontynuatorzy: Brahms, Mahler". - Hasło wyznacza linię przewodnią i klimat 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena - powiedziała dyrektor generalna festiwalu Elżbieta Penderecka.

2015-02-19, 21:42

22 marca ruszy 19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena . Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj

22 marca ruszy 19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Na festiwal zaprasza Elżbieta Penderecka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Zaplanowaliśmy 10 koncertów symfonicznych, dwa kameralne, dwa recitale fortepianowe, recital pieśni i koncert chóralny, jak też jedno wykonanie opery w ramach naszego cyklu prezentacji mniej znanych dzieł operowych - wyliczył Andrzej Giza, dyrektor organizującego festiwal Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Jak dodał, większość koncertów odbędzie się w warszawskiej Filharmonii Narodowej oraz w Zamku Królewskim.

Elżbieta Penderecka wyjaśniła, że już samo hasło festiwalu "Beethoven - następcy i kontynuatorzy: Brahms, Mahler" wyznacza jego linię przewodnią. - Usłyszymy zatem utwory Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa i Gustava Mahlera, jak też kompozycje innych muzyków, które w tym okresie powstały - wytłumaczyła.

- Ci kompozytorzy będą prezentowani w sposób szczególny, ich utwory zainaugurują festiwal. Pierwszego wieczoru wykonane zostaną uwertura "Coriolan" Beethovena, Koncert podwójny a-moll Brahmsa i IV Symfonia Mahlera, a Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach poprowadzi wielki amerykański dyrygent Leonard Slatkin - wskazała.
W koncercie finałowym także wystąpi NOSPR pod dyrekcją Aleksandra Liebreicha. Wówczas usłyszymy, m.in., polskie prawykonanie utworu "Dies Illa" Krzysztofa Pendereckiego. Kompozytor napisał ten utwór z okazji 100. rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej i koncertu "Thousand Voices for Peace", jaki się odbył w 2014 roku w Brukseli.
Perełki festiwalu

Na festiwalu zaprezentowane zostanie jedno dzieło Claudio Monteverdiego - nieszpory "Vespro della Beata Vergine", które - jak stwierdziła Penderecka - "odbiegają od głównej linii tematycznej festiwalu, ale naprawdę nie odbiegają od kompozytorów, którzy tworzyli po Monteverdim, ponieważ ten artysta, komponujący w XVII wieku, potrafił zainspirować tworzących później Bacha, Mozarta, Brahmsa, a więc naszych bohaterów festiwalu". Nieszpory Monteverdiego wykona amerykański zespół grający na instrumentach dawnych Boston Baroque, prowadzony przez dyrygenta Martina Pearlmana.
Do ciekawostek - oceniła Penderecka - zaliczyć można wykonanie opery "The Turn of the Screw" Benjamina Brittena w ramach realizowanej od wielu lat na festiwalu prezentacji mniej znanych lub nieznanych dzieł operowych. - Britten napisał tę operę w 1954 roku. Nigdy nie była ona wykonywana w Polsce. Mamy nadzieję, że jej koncertowe wykonanie sprawi wiele przyjemności melomanom - zaznaczyła.
- Z zainteresowaniem czekamy też na występ chińskiego pianisty Li Yundi, obecnie występującego jako Yundi, zdobywcy I nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2000 roku. Obok Yundiego, który jest uznawany za jednego z najważniejszych interpretatorów muzyki Chopina, wystąpią inni znakomici pianiści, jak Alexei Volodin z Rosji i Simon Trpceski z Macedonii - oznajmiła. Na festiwal wystąpi również czeski pianista Rudolf Buchbinder.
- Pragnę też zwrócić uwagę - oświadczyła Penderecka - na występ dwójki polskich pianistów związanych ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena: Julii Kociuban i Szymona Nehringa, którzy będą naszymi, czyli Stowarzyszenia, reprezentantami w jesiennym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, i mam nadzieję, że dojdą do finału".
19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w dniach 22 marca - 3 kwietnia. Z festiwalem bardzo mocno od początku związane jest Polskie Radio. Program Drugi Polskiego Radia jest patronem medialnym festiwalu. Na jego antenie będzie można też wysłuchać większości koncertów.
IAR, PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej