Prezydent Komorowski: Polska popiera międzynarodową misję rozjemczą na Ukrainie
- Polska będzie starała się pomóc na wszystkie dostępne sposoby w realizacji umowy zawartej w Mińsku, która jest gwarantowana przez podpisy ważnych krajów - Francji, Niemiec, a także prezydenta Rosji - mówił prezydent Bronisław Komorowski na konferencji prasowej w niedzielę w Kijowie.
2015-02-22, 22:11
Posłuchaj
- Cały czas wiążemy nadzieje na wykonanie umowy z Mińska, ale dostrzegamy i zagrożenia dla zrealizowania tego zamysłu, czym dla nas jest to, co wydarzyło się w Debalcewe - powiedział prezydent.
Marsz godności w Kijowie. "Ukraina to Europa" >>>
Komorowski wraz z kilkoma tysiącami osób przeszedł w niedzielę ulicami Kijowa w pierwszą rocznicę zwycięstwa rewolucji na Majdanie Niepodległości, w wyniku której odsunięto od władzy ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Marsz prowadził prezydent Petro Poroszenko. W marszu szli też przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydenci Litwy, Niemiec, Mołdawii, Słowacji i Gruzji.
- Dla nas wspomnienie Majdanu to wspomnienie także i polskiej obecności, które dzisiaj przypomniały flagi polskie, wędrujące przez tłum, który wspominał razem wydarzenia sprzed roku - powiedział Komorowski.
REKLAMA
Według polskiego prezydenta pierwsza rocznica wydarzeń na Majdanie odbywa się "w sytuacji potężnego zagrożenia, a także rozbudzonych nadziei na Ukrainie i w całej Europie na zakończenie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".
Dostawy broni, misja rozjemcza i nowe sankcje
Prezydent po raz kolejny złożył deklarację w sprawie dostaw broni na Ukrainę. - Polska zajmuje w tej kwestii jednoznaczne stanowisko: nie zamierzamy i nie złożymy deklaracji o tym, że Ukrainie nie można sprzedawać broni. Ale chcę przypomnieć, że niektóre kraje Zachodu taką deklarację niestety już złożyły - mówił. Podkreślił jednak, że nie da się tego konfliktu rozwiązać tylko na drodze konfliktu zbrojnego.
Prezydent zadeklarował, że Polska będzie wspierać pomysł, by przestrzeganie rozejmu z Mińska monitorowały siły rozjemcze pod egidą ONZ. Bronisław Komorowski podkreślił również, że decyzja o ewentualnym zaostrzeniu sankcji wobec Rosji powinna zapaść po międzynarodowych konsultacjach. O możliwości rozszerzenia katalogu sankcji mówił także obecny w niedzielę w Kijowie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Według Bronisława Komorowskiego, to czy należy uruchomić kolejne transze sankcji zależeć będzie od stanowiska Ukrainy, Francji i Niemiec.
REKLAMA
RUPTLY/x-news
W piątek na Ukrainie po raz pierwszy obchodzono Święto Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Poroszenko ustanowił je specjalnym dekretem w pierwszą rocznicę najtragiczniejszego etapu zamieszek między demonstrantami a milicją w ubiegłym roku w Kijowie.
20 lutego 2014 roku zginęło w stolicy Ukrainy ok. 80 osób, a 22 lutego, gdy Janukowycz zbiegł z Kijowa, doszło do zmiany władzy. Niebiańska sotnia to określenie ponad stu ofiar śmiertelnych demonstracji proeuropejskich na Ukrainie, które z czasem przerodziły się w akcje wymierzone w ekipę Janukowycza i trwały od listopada 2013 do lutego 2014 roku.
KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>
REKLAMA
IAR/PAP/iz
REKLAMA