Wystawa o Żołnierzach Wyklętych. "Przywraca pamięć"
- Najważniejszym celem jest przywrócenie pamięci o zapomnianych bohaterach, których w czasach PRL nazywano bandytami - mówi Mariusz Adamski z Fundacji Niepodległości. Fundacja przygotowała w Lublinie ekspozycję poświęconą Żołnierzom Wyklętym.
2015-02-22, 20:04
Posłuchaj
Historia – polskieradio.pl >>>
Na wystawie otwartej w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja prezentowane są przede wszystkim zdjęcia i biogramy. Jej autorom chodzi o dotarcie zwłaszcza do ludzi młodych, by pokazać im postawy osób niekoniecznie pomnikowych, ale dla których najważniejsze były: "Bóg, Honor i Ojczyzna".
Projekt uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych powstał we współpracy z takimi instytucjami jak: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej, Ośrodek Karta, Fundacja Polska się Upomni.
Wystawę w kościele świętego Mikołaja w Lublinie można oglądać do drugiego marca.
REKLAMA
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych >>>
W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Żołnierze Wyklęci to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. W PRL określano ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Straconych chowano w bezimiennych grobach, do dzisiaj niezidentyfikowanych. Szacuje się, że w okresie największej aktywności w podziemiu działało nawet 200 tys. ludzi - w tym ok. 20 tys. w oddziałach partyzanckich.
REKLAMA
You Tube/Partiotyczna TV
1 marca 2015 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz trzeci zorganizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Główna część wydarzenia odbędzie się w Warszawie w Parku Skaryszewskim, ale akcja ma charakter ogólnopolski i można do niej dołączyć w ponad 80 miastach w całym kraju.
REKLAMA
You Tube/tropem wilczym
Patronat nad Biegiem ma portal polskieradio.pl.
Tropem Wilczym. Uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych >>>
REKLAMA
IAR/iz
REKLAMA