Profesor Krzysztof Szwagrzyk: Żołnierze Wyklęci wzniecili antykomunistyczne powstanie
Porównując ten zryw z innymi można powiedzieć, że Żołnierze Wyklęci wzniecili po wojnie wielkie, antykomunistyczne powstanie. Wymowa tamtych wydarzeń nie przebiła się jednak jeszcze do ludzkiej świadomości - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar komunistycznego terroru.
2015-03-01, 10:06
Posłuchaj
W niedzielę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak zaznaczył historyk, biorąc pod uwagę liczbę osób zaangażowanych w walkę z komunistami po wojnie, a także zasięg tej walki, można mówić o powstaniu. - Jednak, jakoś ten termin w naszej świadomości dotychczas nie funkcjonuje - dodał.
Żołnierze Wyklęci >>> zobacz serwis specjalny
Historyk podkreślił, że członków antykomunistycznego podziemia lepiej jest nazywać "Żołnierzami Niezłomnymi", bo termin "Wyklęci" ma znaczenie pejoratywne. "Wyklęty" to ktoś, kto popełnił jakieś zło, niegodziwość, a przecież - jak mówił prof. Szwagrzyk - mamy do czynienia z bohaterami narodowymi. Zdaniem historyka, powinniśmy patrzeć na wzorce z innych krajów, na przykład z Litwy, gdzie antykomunistyczni bojownicy nazywani są "leśnymi braćmi".
Profesor Krzysztof Szwagrzyk jest szefem zespołu w IPN, poszukującego miejsc, w których pogrzebani są Żołnierze Wyklęci. Jak mówił historyk, jest to bardzo żmudny proces. Przede wszystkim ze względu na politykę komunistów, którzy uznawali, że zwłoki wrogów nie należą do rodziny, a do państwa. Konsekwencją takiego myślenia było grzebanie Żołnierzy Wyklętych w bezimiennych grobach. Jak dodał historyk, zrobiono bardzo dużo, by tych ludzi zamordować, a potem zabić pamięć o nich. Profesor Szwagrzyk przyznał też ze smutkiem, że wciąż jest wiele miejsc pochówku o których nie wiedzą historycy.
REKLAMA
Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych": biegi, wystawy, koncerty, uroczyste msze >>>
Główne uroczystości dnia Żołnierzy Wyklętych odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie (o 12:00). Później (o 12:45) w Pałacu Prezydenckim rodzinom ofiar komunistycznego terroru zostaną wręczone noty identyfikacyjne. W uroczystościach weźmie udział Bronisław Komorowski.
pp/IAR
REKLAMA
REKLAMA