Opcja rosyjska wzdłuż fińsko-rosyjskiej granicy

Parlament w Helsinkach zdecydował, że nauka języka szwedzkiego w fińskich szkołach pozostanie obowiązkowa, jednak odstępstwo od tej reguły będzie możliwe na wschodzie kraju, gdzie chętni uczniowie wybiorą rosyjski.

2015-03-06, 20:18

Opcja rosyjska wzdłuż fińsko-rosyjskiej granicy
Helsinki. Foto: Paweł Drozd

Fińscy deputowani zdecydowaną większością głosów odrzucili inicjatywę obywatelską (60 tys. podpisów) w sprawie zniesienia obligatoryjnej nauki języka szwedzkiego w fińskim szkolnictwie. W tym kraju szwedzki jest językiem ojczystym dla 290 tys. osób, co odpowiada 5,5 proc. ludności. Młodzi Finowie muszą uczyć się języka swoich zachodnich sąsiadów Szwedów przynajmniej przez 3 lata w szkole podstawowej oraz kolejne 3 lata w szkole średniej.

Skutkiem debaty nad inicjatywą obywatelską jest przyjęcie kompromisowej uchwały umożliwiającej uczniom na wschodzie Finlandii wybór rosyjskiego jako języka obcego. Ma to przyczynić się do rozwoju gospodarczego przygranicznych regionów, które czerpią dochody z obsługi ruchu turystycznego z Rosji. Granica fińsko-rosyjska ma długość 1340 km, podczas gdy fińsko-szwedzka jest ponad dwukrotnie krótsza, jej długość wynosi bowiem 614 km.

Na mocy zawartego po drugiej wojnie światowej pokoju paryskiego z 1947 r. Finlandia straciła na rzecz Związku Radzieckiego Karelię, krainę geograficzną położoną nad jeziorem Ładoga i Zatoką Fińską, zdemilitaryzowano też Wyspy Alandzkie – archipelag złożony z ok. 5,5 tys. wysp, zamieszkiwany przez szwedzkojęzyczną mniejszość.

PAP/jż

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej