Kryzys na Ukrainie: kolejne sankcje wobec Rosji? Bronisław Komorowski i Joe Biden zgodni
Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Rozmowa dotyczyła głównie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
2015-03-09, 20:33
Posłuchaj
- Obaj rozmówcy byli zgodni co do konieczności wypełnienia przez wspieranych przez Rosję separatystów warunków porozumienia mińskiego, przywrócenia kontroli Ukrainy nad granicą państwową i wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski. - W ich opinii dalsza eskalacja konfliktu przez Rosję powinna wiązać się z perspektywą dalej idących sankcji - dodał.
Jak podkreślił, Komorowski i Biden zgodzili się również co do potrzeby udzielenia wsparcia ukraińskim władzom m.in. we wdrażaniu reform, w tym reformy ukraińskich sił zbrojnych, oraz stabilizacji sytuacji gospodarczej na Ukrainie.
Polska pomoc dla Ukrainy
Polska w ramach pomocy w reformowaniu Ukrainy dzieli się swoim doświadczeniem w obszarze reformy samorządowej i administracyjnej, a także działań antykorupcyjnych i ustanowienia instytucji kontrolnych. Polska pomoc dla Ukrainy to również kredyt wart 100 mln euro, który przyjmie postać pomocy wiązanej udzielanej w ciągu 10 lat, zgodnie z zasadami OECD, na realizację priorytetowych dla Ukrainy reform w zakresie modernizacji państwa i jego zbliżania do Unii Europejskiej.
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
REKLAMA
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał pod koniec ubiegłego tygodnia z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Jak informowały służby prasowe Białego Domu, rozmowa dotyczyła obaw związanych z kontynuowanymi przez prorosyjskich separatystów atakami na ukraińskie wojska na wschodzie Ukrainy oraz o niedopuszczeniu, zgodnie z porozumieniem z Mińska, międzynarodowych obserwatorów OBWE do monitorowania terytorium kontrolowanego przez separatystów.
Ustalenia z Mińska
12 lutego w stolicy Białorusi zawarto porozumienie, zgodnie z którym na wschodniej Ukrainie od 15 lutego formalnie obowiązuje zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk miało zostać wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km.
W ubiegły czwartek ukraińska armia oświadczyła, że rozpoczęła wycofywanie z linii walk z oddziałami prorosyjskich bojowników systemów rakietowych "Grad"; poinformowano wtedy również o gotowości do wycofania systemów "Uragan". Według Kijowa prowadzone są aktywne ruchy sił prorosyjskich separatystów, mające a celu ukrycie sprzętu wojskowego. Ponadto - jak stwierdziła wówczas ukraińska armia - ugrupowania bojowników wzmacniają swoją liczebność praktycznie na wszystkich kierunkach konfliktu.
PAP/aj
REKLAMA
REKLAMA