Zapomniana rocznica pojednania Polaków i Niemców
Pół wieku temu chrześcijanie z Polski i z Niemiec rozpoczęli pojednanie między naszymi narodami. W czwartek w Warszawie duchowni, historycy i politycy z obu krajów chcą o tym przypomnieć.
2015-03-12, 09:30
Posłuchaj
Jeszcze przed listem biskupów polskich do biskupów niemieckich, Kościół Ewangelicki w Niemczech opublikował dokument o sytuacji wypędzonych i stosunku Niemców do Polaków tak zwane „Memorandum Wschodnie”.
- „Memorandum Wschodnie” - napisane przez Niemców dla Niemców - powstało w październiku 1965 roku. W jeszcze młodym społeczeństwie Republiki Federalnej Niemiec poruszało sprawę wypędzonych i potrzebę podejmowania kroków pojednania między Niemcami i Polakami. Od razu wywołało bardzo emocjonalne reakcje - mówi IAR ksiądz doktor Ireneusz Lukas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
- Mimo oporów Memorandum zaczęło przynosić owoce - dodaje ksiądz Ireneusz Lukas. - Układ Polsko-Niemiecki z 1970 roku, złożenie hołdu przez kanclerza Willy Brandta w Warszawie, powstanie Solidarności, niemieckie wsparcie w czasie trwania stanu wojennego, otwarcie granic, upadek muru berlińskiego i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej - są tego przykładami. Te wydarzenia prowadziły do tego, na co autorzy Memorandum mieli nadzieję. Do stworzenia nowego pokojowego porządku i równoprawnego sąsiedztwa, bez relatywizacji niemieckiej winy - podkreśla rozmówca IAR.
Wszystkie wątki związane z „Memorandum Wschodnim” zostaną szczegółowo przedstawione na specjalnej międzynarodowej konferencji w Centrum Luterańskim w Warszawie. Patronat nad nią objął prezydent Bronisław Komorowski, a wśród uczestników są między innymi były premier Jerzy Buzek i profesor Władysław Bartoszewski. Patronat medialny nad konferencją sprawuje Polskie Radio.
REKLAMA
Na jesieni podobna rocznicowa konferencja odbędzie się w Niemczech. „Memorandum Wschodnie” opublikowano 1 października 1965 roku.
Zobacz serwis specjalny HISTORIA>>>
IAR,kh
REKLAMA