Obowiązkowe szkolenie wojskowe dla wszystkich? Minister obrony wyjaśnia
Premier Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. O jego szczegółach mówił w radiowej Jedynce minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
2015-03-12, 13:29
Posłuchaj
"Wprowadza się obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy" - czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 lutego 2015 roku. Kancelaria Premiera opublikowała dokument w poniedziałek.
- Chodzi o to, że od 2009 roku nie mamy poboru. Kolejne roczniki podlegają kwalifikacji wojskowej. Znosząc pobór nie zapisano możliwości powoływania na ćwiczenia tych osób, które podlegają kwalifikacji. Nie stają się żołnierzami rezerwy, tylko są automatycznie przenoszone do rezerwy. To jest około 200 tysięcy osób rocznie. Po decyzji z 2012 roku, że już czas na przywrócenie ćwiczeń rezerwistów - uznano, że trzeba też dostrzec tych ludzi, to jest przedział w wieku od 18 do 23 lat. W praktyce jak sądzę będzie to dotyczyło kilkuset osób po kwalifikacji wojskowej, czyli tych ochotników, których rejestrujemy w WKU od pierwszego marca - zaznaczył szef MON.
Tomasz Siemoniak zapewnił w „Sygnałach dnia”, że daleko jest od „masowych wezwań”. - Praktyką, którą przyjęliśmy kilka lat temu jest powoływanie na ćwiczenia tych, którzy mają przydziały mobilizacyjne. To są co ci, którzy byli żołnierzami zawodowymi oraz ci, którzy są pracownikami cywilnymi wojska. (…) Jednak zgodnie z ustawą każdy obywatel ma obowiązek myśleć i świadczyć na rzecz obrony ojczyzny i nie ma w tym niczego zdrożnego, że każdy z nas musi się z czymś takim liczyć. Natomiast daleko jest od jakiś masowych wezwań - podkreślił.
Szkolenia dla ochotników
Od 1 marca każdy mężczyzna podlegający powszechnemu obowiązkowi obrony może ochotniczo zgłaszać się do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień, by zgłosić chęć odbycia szkolenia wojskowego. Taką samą deklarację mogą składać także kobiety zainteresowane odbyciem szkolenia.
REKLAMA
Do przeszkolenia do wojskowej służby przygotowawczej mogą się zgłaszać chętni w wieku od 18 do 50 lat, w przypadku osób, które służyły w wojsku - do 60 lat. To, co armia zaoferuje ochotnikom, będzie zależeć od ich liczby i od potrzeb armii. Oceny Sztab Generalny zamierza dokonać w maju.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych wejdzie w życie 24 marca.
Jedynka/PAP/aj
REKLAMA