CIA ostrzega, że walka z Państwem Islamskim potrwa lata

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej John Brennan ostrzegł, że zmagania z Państwem Islamskim (IS) będzie trwała lata, i wskazał na dodatkowe trudności, jakie stwarza w tej dziedzinie dostępność internetu i innych nowoczesnych technologii, z których korzystają dżihadyści.

2015-03-14, 12:00

CIA ostrzega, że walka z Państwem Islamskim potrwa lata
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Panthermedia

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

- To będzie długa batalia. Nie sposób pokonać IS z dnia na dzień. Jeśli nauczyliśmy się czegoś w ciągu tych lat, to tego, że odniesienie zwycięstwa nad terroryzmem wymaga cierpliwości i determinacji - oświadczył Brennan na konferencji w Nowym Jorku.
Dyrektor CIA przypomniał, że to ugrupowanie dżihadystów jest "dobrze uzbrojone i finansowane", dysponuje "zdyscyplinowaną, zaangażowaną i wojowniczą" siłą bojową i jeśli się ich nie powstrzyma, mogą podjąć próby zaatakowania Stanów Zjednoczonych i innych krajów dalekich od obecnego obszaru ich operacji.

Odniesienie sukcesu w walce z dżihadem, jego zdaniem, będzie "wymagało lat", nie tylko dla osiągnięcia celu, jakim jest pozbawienie go jego potencjału, lecz także zneutralizowania jego przesłania.

Według Brennana zadanie to staje się coraz bardziej złożone wskutek pojawienia się nowych technologii, które pozwalają takim ugrupowaniom jak IS "koordynować swe działania, prowadzić pracę propagandową oraz inspirować sympatyków na całym świecie do działania w jego imieniu".

REKLAMA

Dziś - dodaje Brennan - samotny ekstremista może zaplanować i przygotować atak bez wychodzenia z domu. Jako przykład wskazuje ostatnie zamachy w Paryżu, Kopenhadze, Nigerii lub Pakistanie, które w wielu wypadkach dzieliło od siebie zaledwie parę godzin.

- Ataki te ujawniają niepokojącą tendencję, którą od pewnego czasu obserwujemy: pojawienie się coraz bardziej zdecentralizowanego zagrożenia terrorystycznego, które trudno wykryć i któremu trudno zapobiec - stwierdził. W tej sytuacji dyrektor CIA uważa za coraz ważniejszą sprawę współpracę służb wywiadowczych różnych krajów.
Zapytany w związku z tym o konkretny przypadek Iranu zapewnił, że jakkolwiek Stany Zjednoczone nie koordynują z Teheranem swych działań w Iraku, cele obu krajów w walce przeciwko Państwu Islamskiemu często są zbieżne.

Brennan odpowiadał na pytania zadawane przez publiczność na spotkaniu zorganizowanym przez Radę Stosunków Zagranicznych (CFR). W odpowiedziach wskazywał nie tylko na bezpośrednie działania CIA w walce z terroryzmem, lecz także w opanowywaniu możliwości, jakie stwarza informatyka.

- Przez całe wieki oba oceany pomagały Stanom Zjednoczonym zachować swą dominację na lądzie, na morzu i w powietrzu. Dziś jednak zagrożenia cybernetyczne stanowią nowe wyzwanie dla bezpieczeństwa narodowego - powiedział Brennan, dodając: "Każdego dnia czynniki państwowe, organizacje przestępcze i terrorystyczne, wszelkiego rodzaju piraci starają się wtargnąć do sieci internetowych naszego kraju", którego instytucje są celem "nieustannych ataków".

REKLAMA

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

PAP/iz

mr

REKLAMA

Komentarze:

Skomentuj
liczba komentarzy: 0
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Powstanie wspólna armia europejska?

Powstanie wspólna armia europejska?

O stworzenie takiej formacji zaapelował przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Raczej nic z tego nie będzie - uważają goście "Pulsu Trójki".

REKLAMA

Bądź z nami w kontakcie:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej