Nagroda "Orła" Jana Karskiego przyznana pośmiertnie Borysowi Niemcowowi

Decyzję podjęła kapituła w skład której wchodzą między innymi: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Elie Wiesel, kardynał Stanisław Dziwisz, profesor Richard Pipes i rodzina Jana Karskiego.

2015-03-25, 15:01

Nagroda "Orła" Jana Karskiego przyznana pośmiertnie Borysowi Niemcowowi
Borys Niemcow . Foto: Dhārmikatva/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Nagroda została zaakceptowana i przyjęta z wdzięcznością przez matkę laureata, Dinę Niemcową i jego córkę Żannę Niemcową.
Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbędzie się w Polsce w maju.

Czytaj więcej o sprawie zamachu na Borysa Niemcowa >>>

Borys Niemcow, jeden z największych krytyków Władimira Putina, zginął 27 lutego w pobliżu Kremla. Do zabójstwa doszło około godz. 23.40 (21.40 w Polsce) na Dużym Moście Moskworeckim, przylegającym do Wasiliewskiego Spusku, będącego przedłużeniem Placu Czerwonego. Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu.

Niemcow ostro krytykował politykę Putina, zwłaszcza zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję. W latach 2011-12 był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

REKLAMA

Borys Niemcow był jednym z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas) i deputowanym do Dumy Obwodowej w Jarosławiu, 250 km na północny wschód od Moskwy. Wcześniej był współzałożycielem liberalnego ruchu Solidarność, który stawiał sobie za cel zjednoczenie demokratycznej opozycji.
W latach 90. był gubernatorem Niżniego Nowogrodu, 400 km na wschód od Moskwy, a potem wicepremierem. Należał do grona najbliższych współpracowników pierwszego prezydenta pokomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna, który rozważał nawet wyznaczenie go na swojego następcę.
Jan Karski (Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi, zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w 1942 r. dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.

Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata; pośmiertnie także amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności.
/
IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej