Astronauci jak króliki doświadczalne. Historyczna misja podboju kosmosu

Załoga, która ma wystartować 27 marca na Międzynarodową Stację Kosmiczną spędzi w kosmosie dwa razy więcej czasu niż podczas wcześniejszych misji. Naukowcy chcą sprawdzić, jak zareagują na to ludzkie organizmy.

2015-03-27, 07:30

Astronauci jak króliki doświadczalne. Historyczna misja podboju kosmosu
. Foto: NASA

Posłuchaj

Rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W misji uczestniczą dwaj Rosjanie Michaił Kornienko i Giennadij Padałka oraz Amerykanin Scott Kelly. Padałka wróci za pół roku, ale Kelly i Kornienko zostaną w kosmosie aż dwanaście miesięcy. Ich pobyt ma dać naukowcom odpowiedź, w jakim stopniu kosmiczne promieniowanie, nieważkość i izolacja wpłyną na zdrowie. Ciała astronautów będą badane na siedem różnych sposobów. Chodzi między innymi o formę fizyczną, przyjazne człowiekowi mikroby czy metabolizm.

W misji uczestniczy też emerytowany astronauta Mark Kelly, brat bliźniak Scotta. On jednak pozostanie na ziemi i będzie stanowił materiał do porównań. - Możemy przebadać dwóch ludzi, którzy mają te same geny, ale spędzą rok w odmiennych warunkach. To niepowtarzalna okazja dla nauki - powiedział Craig Kundrot z NASA. Naukowcy będą badać jakie zmiany zachodzą w składzie krwi braci. Będą ich też poddawać testom psychologicznym.

Naukowcy wiedzą już, że dłuższy pobyt w stanie nieważkości może negatywnie wpływać na system odpornościowy, mięśnie i kości. Pozbawiony grawitacji kręgosłup zaczyna się rozszerzać i astronauci w kosmosie rosną o kilka centymetrów. Może to powodować problemy nie tylko z ruchem, ale i przewodnictwem nerwowym. Napływające do górnej części ciała płyny ustrojowe mogą z kolei prowadzić do uczucia duszności. Zmiany dotykają też oczu.

- Pamiętacie, jak w dzieciństwie huśtaliście się na drabinkach głową w dół? Czuliście w okolicach oczu taki ucisk. Astronauci mogą czuć to samo, bo nieważkość może zmieniać przepływ płynów w organizmie, a to z kolei może mieć wpływ na wzrok - wyjaśnia doktor John Charles z NASA.

REKLAMA

Negatywne oddziaływanie na oczy ma też promieniowanie kosmiczne. Wielu byłych astronautów cierpi na kataraktę.

Misja astronautów to część prac nad lotem załogowym na Marsa. Podróż w obie strony zajmie około 3 lat. - Być może jest granica ludzkich możliwości, której w takiej misji nie da się przekroczyć, ale nie dowiemy się tego bez zbadania - powiedział Scott Kelly.

Start kapsuły Sojuz z kosmodromu Bajkonur zaplanowano na 21:42 czasu polskiego.

IAR/huffingtonpost/tvnmeteo/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej