Sondaż CBOS: Polakom nie podoba się, jak ksiądz mówi na kogo głosować

Większości Polaków nie rażą krzyże w budynkach publicznych, religijny wymiar przysięgi wojskowej, ani religia w szkołach. Razi ich jednak mówienie katolikom, jak głosować i opiniowanie przez Kościół uchwał sejmowych - wynika z sondażu CBOS.

2015-04-02, 13:38

Sondaż CBOS:  Polakom nie podoba się, jak ksiądz mówi na kogo głosować
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: y3ti4liv3/freeimages.com/cc

88 proc. przebadanych przez CBOS nie razi krzyż w miejscach publicznych, 83 proc. - religijny wymiar przysięgi wojskowej, a 82 proc. - religia w szkole. 81 proc. badanych nie razi też udział księży lub biskupów w obrzędach i uroczystościach państwowych, a 78 proc. - święcenie przez księży miejsc i budynków użyteczności publicznej. 75 proc. respondentów nie rażą księża występujący w publicznej TVP.
Jeśli zaś chodzi o wypowiadanie się Kościoła na tematy moralne i obyczajowe, to większości badanych osób (60 proc.) ono nie razi. Czuje się nim urażonych 33 proc. osób (głównie są to osoby w wieku 45-64 lata, mieszkańcy małych miast, raczej niepraktykujących i identyfikujący z lewicą). 55 proc. Polaków nie podoba się za to opiniowanie przez Kościół uchwał sejmowych, a 84 proc. za rażące uznaje mówienie przez księży, jak katolicy powinni głosować.
Co ciekawe, praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu nie razi zajmowanie przez Kościół stanowiska wobec ustaw (71 proc.), ale już księża mówiący ludziom, jak głosować - tak (57 proc.). Spośród osób praktykujących raz w tygodniu nie akceptuje takich sytuacji odpowiednio: 45 proc. i 82 proc. Także respondenci identyfikujący się z prawicą przeważnie nie godzą się na takie sytuacje (odpowiednio: 47 proc. i 82 proc.).
Postawy wobec obecności religii i Kościoła w przestrzeni publicznej różnicują cechy społeczno-demograficzne. Respondenci najmłodsi (18-24 lata) i najstarsi (65 lat i więcej), mniej wykształceni, mieszkańcy wsi - są nastawieni do tego nieco przychylniej, a badani w wieku 45-64 lata, bardziej wykształceni i zamożni - mniej przychylnie.
Osoby wierzące, regularnie uczestniczące w praktykach religijnych, o prawicowych przekonaniach politycznych są nastawione do obecności religii i Kościoła w życiu publicznym przychylnie. Osoby niewierzące, niepraktykujące, o przekonaniach lewicowych - nieprzychylnie.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 marca 2015 roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej