Prezydenci Polski i Ukrainy uczczą pamięć ofiar Katynia
Prezydent Polski po raz pierwszy w historii przemawiał w ukraińskim parlamencie. W południe razem z prezydentem Ukrainy weźmie udział w uroczystościach w Bykowni.
2015-04-09, 09:40
Posłuchaj
Prezydent Bronisław Komorowski wystąpił rano z przemówieniem przed deputowanymi do Rady Najwyższej.
Po południu polski prezydent będzie rozmawiał z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz spotka się z przedstawicielami Polonii. Następnie wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką uda się do Bykowni na uroczystości w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej. Rozpoczną się one o godzinie 11.
Prezydent Bronisław Komorowski przebywa w Kijowie od środy. Pierwszego dnia wizyty spotkał się z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką. Jak zaznaczył tego dnia na ich wspólnej konferencji prasowej, wystąpienie w ukraińskiej Radzie Najwyższej traktuje jako przemówienie do całego narodu ukraińskiego w sercu ukraińskiej demokracji.
KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>
REKLAMA
Polski prezydent mówił też, że rocznica kaźni polskich oficerów jest szczególnie ważna dla obywateli naszego kraju. Przypomniał, że wymordowano wówczas jeńców wojennych - oficerów - kwiat elity narodu polskiego. W podkijowskiej Bykowni w latach 30. Sowieci zamordowali około stu tysięcy ludzi. Na Polskim Cmentarzu Wojennym spoczywa niemal 3500 polskich obywateli z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, zamordowanych przez NKWD. W obchodach katyńskich w Bykowni weźmie udział kilkaset osób z Polski: przedstawiciele rodzin katyńskich, harcerze, żołnierze i miejscowa Polonia.
Bronisław Komorowski mówił, że doświadczenie totalitaryzmu jednoczy polską i ukraińską pamięć. Dodał, że jest to wspólne doświadczenie systemu totalitarnego, z którego Polska i Ukraina się wyzwoliły.
Katyń. Serwis historyczny Polskiego Radia >>>
Polska może wziąć udział w misji pokojowej
Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował w środę w Kijowie, że Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w ewentualnej operacji pokojowej ONZ na Ukrainie. Zdaniem prezydenta Ukrainy ewentualny kontyngent pokojowy to najlepszy sposób deeskalacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.
Jak powiedział Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, ewentualna operacja pokojowa na Ukrainie to byłaby decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ, o którą "będzie na pewno trudno". Prezydent zadeklarował, że Polska będzie wspierała takie rozwiązanie.
"Zakładamy, że jest możliwe rozwiązanie oparte o kraje niezaangażowane, ale gdyby były inne decyzje, Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w tego rodzaju operacji" - dodał.
Jak mówił Komorowski, jego wizyta w Kijowie to okazja do potwierdzenia "zdecydowanie jednoznacznej polityki państwa polskiego wspierającej niepodległą Ukrainę".
Prezydent potwierdził też jednoznaczną linię naszego kraju, jeśli chodzi o popieranie europejskich aspiracji Ukrainy. - Polska stała, stoi i stać będzie na stanowisku, że Ukraina powinna mieć prawo do ubiegania się o członkostwo w UE i w innych strukturach świata zachodniego - powiedział.
Jak oświadczył, Polska w pełni docenia determinację narodu ukraińskiego, która "dała o sobie znać m.in. na Euromajdanie". - Doceniamy determinację Ukraińców w kontynuowaniu marszu ku światu zachodniemu" - podkreślił.
Wyraził przekonanie, że możliwe jest uzyskanie stanowiska całej UE akceptującego ruch bezwizowy z Ukrainą.
Polska - mówił Komorowski - wspiera też Ukrainę we wzmacnianiu systemu bezpieczeństwa i obrony. Temu ma służyć m.in. wspólna polsko-litewsko-ukraińska brygada. - Liczymy, że brygada będzie ułatwiała armii ukraińskiej możliwość współdziałania z siłami zbrojnymi świata zachodniego - dodał.
- Polska nie traktuje stosunków z Ukrainą koniunkturalnie. To nie jest kwestia chwilowego emocjonalnego uniesienia, ale kwestia wyciągnięcia lekcji z trudnej historii Polski, Ukrainy i relacji polsko-ukraińskich - oświadczył Bronisław Komorowski.
REKLAMA
Prezydent Ukrainy: liczymy na ruch bezwizowy od 2016 roku
Prezydent Ukrainy na konferencji z Bronisławem Komorowskim podkreślił z kolei, że dla Kijowa na szczycie Partnerstwa Wschodniego najważniejsze będą dwie kwestie – przyznanie Ukrainie europejskiej perspektywy i poparcie dla wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukrainy od 1 stycznia 2016 roku. Prezydent Ukrainy podkreślił, że proces reform w kraju uległ znacznemu przyspieszeniu.
PAP/IAR/Ukraińska Prawda/agkm
***
Prezydent Bronisław Komorowski będzie gościem radiowej Jedynki w piątek 10 kwietnia o godzinie 7.45.
REKLAMA
***
REKLAMA