Szef MSZ Grzegorz Schetyna w Sejmie: najważniejsze zapewnienie Polsce bezpieczeństwa
- Kwestią kluczową dla przyszłości Polski i Europy jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dążymy do tego korzystając ze wszystkich dostępnych instrumentów - oświadczył szef MSZ. Grzegorz Schetyna przedstawia w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku.
2015-04-23, 13:30
Posłuchaj
- Europa nie może bać się świata, musi go współtworzyć jako jedna z globalnych potęg - mówił Schetyna. Jak podkreślił, ważne by Wspólnota była "polityczną i cywilizacyjną jednością". Tymczasem - jak dodał - w ciągu ostatnich miesięcy otoczenie Europy przekształciło się w wielki pas niestabilności. Chodzi zarówno o konflikt na wschodzie Ukrainy, jak i rozwój Państwa Islamskiego.
"Europa nie może bać się świata"
- Musimy mieć dzisiaj odwagę, by wyobrazić sobie błękitny sztandar unijny, powiewający na brzegach Dniepru, na Bałkanach Zachodnich i nad Bosforem. Tam, gdzie wymagają tego interesy i dobro Europejczyków, musimy wykazywać się odwagą - zarówno zdecydowanych działań, jak i rozważnego manewrowania. Europa nie może bać się świata, musi go współtworzyć jako jedna z globalnych potęg. Nade wszystko musi być polityczną i cywilizacyjną jednością - dodał.
REKLAMA
Zdaniem ministra, polską politykę zagraniczną w okresie przesileń "cechuje trzeźwa, wolna od emocji ocena otaczającej nas rzeczywistości, zdolność szybkiej reakcji na zmiany w otoczeniu międzynarodowym". - Wyzwania takie jak wojna na wschodzie Ukrainy czy bestialstwo tak zwanego Państwa Islamskiego postawiły wspólnotę transatlantycką wobec konieczności odbudowy jej potencjału we wszystkich aspektach. Obecnie działania te przebiegają dwutorowo: realizowane są postanowienia szczytu z Newport i równolegle rozpoczęły się przygotowania do szczytu NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie - powiedział.
(źródło: Sejm/x-news)
Polska wspiera rząd w Kijowie
Szef polskiej dyplomacji podkreślał, że rząd jednoznacznie wspiera europejskie aspiracje Ukrainy. - Nie możemy wykluczyć, że w przypadku ponownej eskalacji działań zbrojnych będziemy zmuszeni, wraz z innymi państwami, (...) podjąć decyzję o mocniejszym wsparciu państwa ukraińskiego, w tym jego obronności - mówił.
REKLAMA
Jak dodał, Polska popiera działania "wspólnoty międzynarodowej, zmierzające do powstrzymania ekspansji wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy". - Odnosi się to zarówno do prób mediacji, podejmowanych przez Niemcy i Francję, jak i sankcji, które w obecnych warunkach traktujemy jako bolesny, lecz niezbędny sposób obrony suwerennego państwa europejskiego przed agresją zewnętrzną - oświadczył Schetyna.
...i stawia na zbrojenie wojska
Jednocześnie rząd dąży do tego, by polska armia dysponowała najnowocześniejszym sprzętem. Do 2022 roku Polska wyda na ten cel ponad 130 mld złotych. - Unowocześnienie polskiej armii zwiększy jej zdolność do obrony państwa, m.in. poprzez budowę ofensywnych systemów odstraszania. Będziemy konsekwentnie zachęcać naszych partnerów do większego wysiłku w tej dziedzinie - powiedział minister.
Schetyna mówił też o szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku. Jego zdaniem będzie on "ważnym krokiem w kierunku zniesienia podziału na stare i nowe państwa sojusznicze, na państwa w pełni zintegrowane z resztą Sojuszu i państwa pozostające na obrzeżach jego infrastruktury wojskowej". - W proces wzmacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu wpisuje się coraz intensywniejsza współpraca obronna ze Stanami Zjednoczonymi. Posiada ona silne podstawy wynikające zarówno z kontekstu historycznego, jak i doświadczeń wspólnych misji wojskowych w ostatnich latach - podkreślił Schetyna.
REKLAMA
O chłodnych stosunkach z Rosją
- Ze smutkiem muszę odnotować ochłodzenie stosunków z Rosją, zaważyły jednak na tym istotne przyczyny - powiedział szef MSZ. Jegio zdaniem, niepokojem napawa polityka rosyjska wobec Ukrainy, ale też wydarzenia w samej Rosji, jak zabójstwo lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa a także "kampania zastraszania prowadzona wobec tych, którzy upominają się o szacunek dla praw człowieka i swobód obywatelskich, czy wojna informacyjna, by zamaskować własny udział w konflikcie na Ukrainie i karykaturalnie przedstawić reakcję Zachodu na rosyjską agresję".
W jego opinii, gestem, który nie przysłużył się dobrze naszym stosunkom dwustronnym i miał szczególną wymowę polityczną, była odmowa prawa wjazdu do Rosji marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, który zamierzał uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych Borysa Niemcowa. - Niepokoją nas kampanie oszczerstw czy przedsięwzięcia, których celem jest wywołanie zamętu w polskiej przestrzeni informacyjnej. Nie będę ich nawet wymieniał, by nie wpisywać się w ich scenariusz - mówił szef MSZ.
Apel o rozsądek
Zaapelował też do polskich redakcji o "umiar i zdrowy rozsądek przy nagłaśnianiu tematów, które są bardziej medialne niż realne, a ich celem jest przedstawienie naszego kraju w negatywnym świetle, sprowokowanie gwałtownych reakcji czy odciągnięcie naszej uwagi od spraw ważnych dla spraw błahych".
- Wizja Polaków i Rosjan podających sobie ręce w duchu najlepszych tradycji Mickiewicza, Hercena czy Sacharowa najwyraźniej dzisiaj budzi niepokój niektórych kręgów w Moskwie. Niezależnie jednak od ostatnich wydarzeń będziemy działać na rzecz odwrócenia tej tendencji i powrotu do normalnych, dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi państwami - oświadczył. - Doceniamy to, co dobre w naszych stosunkach i chcemy o tym mówić - dodał.
"Polska krajem bezpiecznym"
Schetyna mówił, że od dwudziestu pięciu lat Polska jest krajem bezpiecznym i dynamicznie rozwijającym się. - Zawdzięczamy to zarówno wielkiemu wysiłkowi całego społeczeństwa, jak i sprzyjającym warunkom międzynarodowym. Potrafiliśmy wykorzystać ćwierć wieku pokoju, stabilności i prosperity europejskiej - przekonywał szef MSZ. Jak ocenił, wyzwania, wobec których stoi nasz kraj, wobec których stoi Europa, wymagają zdecydowanych i dalekowzrocznych kroków. - Jestem przekonany, że działając wspólnie z naszymi partnerami z NATO i Unii Europejskiej, skutecznie stawimy czoła tym wyzwaniom, zapewniając bezpieczeństwo Rzeczypospolitej - podkreślił Schetyna.
REKLAMA
IAR/PAP/asop
REKLAMA