4 maja odbędzie się pogrzeb Władysława Bartoszewskiego

Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja. Będzie miał charakter państwowy. Msza odbędzie się w warszawskiej archikatedrze. Profesor spocznie na Powązkach Wojskowych - powiedziała IAR rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

2015-04-25, 13:16

4 maja odbędzie się pogrzeb Władysława Bartoszewskiego

Posłuchaj

Pogrzeb profesora Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja - poinformowała rzecznik rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Profesor Bartoszewski zmarł w piątek wieczorem. Miał 93 lata.

Władysław Bartoszewski. Jego życie to historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat>>>

- W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w gabinecie prof. Bartoszewskiego zostanie wystawiona księga kondolencyjna - powiedziała rzeczniczka rządu.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

REKLAMA

W najbliższy poniedziałek w czasie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych premier Ewa Kopacz odczyta treść wystąpienia Władysława Bartoszewskiego. Przemówienie profesora miało zakończyć zaplanowane na poniedziałek spotkanie. - Pamiętam nasze ostatnie spotkanie w minioną środę, kiedy jechaliśmy na obchody 25. rocznicy odnowienia stosunków polsko-izraelskich - wspominała. - Wtedy przez całą drogę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na Uniwersytet mówił tylko o jednym - o przygotowaniu konsultacji międzyrządowych z Niemcami, które odbędą się w poniedziałek. Mówił o swoim wystąpieniu. Nawet żartował: "gdybym mówił zbyt długo, proszę dać mi znać, pani Ewo, żebym nie zanudził". Wiem, że podczas tych konsultacji pan profesor byłby z nami. Odczytamy jego wystąpienie - powiedziała.
W liście kondolencyjnym do premier Ewy Kopacz kanclerz Niemiec Angela Merkel napisała, że Władysław Bartoszewski był "niezłomnym bojownikiem o wolność i pojednanie" człowiekiem dalekowzrocznym i odważnym, łączącym intelekt i czyn. Jak zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu, te cechy charakteru Bartoszewskiego widoczne były w latach oporu przeciwko Niemcom w czasach narodowego socjalizmu, gdy po zwolnieniu z obozu koncentracyjnego Auschwitz uczestniczył w powstaniu warszawskim. - Zamiast - w obliczu niezmierzonych cierpień - zwątpić w (sens) życia, stać się zgorzkniałym lub obmyślać zemstę, Bartoszewski kontynuował niewzruszenie walkę o wolność i pojednanie - czytamy w liście przekazanym PAP przez urząd kanclerski.

IAR/PAP/asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej