„Łajdackie kłamstwo”, „perwersyjne zakłamanie”. Władysław Bartoszewski oskarża PZPR ws. Katynia

- Katyń to wierzchołek góry lodowej, hasło wywoławcze, tak jak Oświęcim jest hasłem wywoławczym dla systemu wyniszczenia niemieckiego, realizowanego w setkach obozów – podkreślał przed ćwierćwieczem Władysław Bartoszewski.

2015-04-25, 12:20

„Łajdackie kłamstwo”, „perwersyjne zakłamanie”. Władysław Bartoszewski oskarża PZPR ws. Katynia

Posłuchaj

Audycja Witolda Pronobisa i Jana Andrzeja Stepka - nadana w 50-tą rocznicę zbrodni katyńskiej: dyskusja z udziałem Jacka Trznadla, Jerzego Jackla, prof. Władysława Bartoszewskiego i Tadeusza Wyrwy.
+
Dodaj do playlisty

W audycji Witolda Pronobisa i Jana Andrzeja Stepka z 22 kwietnia 1990 roku, Władysław Bartoszewski ocenił, że w czasach PRL, komunistyczne władze „perfidnie” i „perwersyjnie” kłamały na temat Katynia.

-  Chcę powiedzieć tutaj o PZPR i jej antypolskim zachowaniu na marginesie sprawy Katynia. Partia komunistyczna założona przez grupę inicjatywną, która skoczyła z Moskwy na spadochronach w końcu grudnia 1941 roku aby uruchomić w Polsce ruch komunistyczny sterowany z Moskwy, w swojej tajnej prasie (…) natychmiast wykorzystała odkrycie niemieckie w Katyniu do obwinienia wolnej Polski, polskiego podziemia, rządu polskiego w Londynie o sprzyjanie propagandzie hitlerowskiej, Goebbelsowi, niemal o współpracę polityczną z Hitlerem – podkreślił.

SERWIS KATYŃSKI >>>

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>  

REKLAMA

W piątek wieczorem, w wieku 93 lat, zmarł Władysław Bartoszewski.

Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 roku związał się z konspiracją, wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego i Jerzego Buzka. W 2007 roku został powołany przez premiera Donalda Tuska na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego.

Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>> 

Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael. Był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.

REKLAMA

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej