Władysław Bartoszewski: po stanie wojennym pogłębiła się świadomość społeczeństwa

Cztery lata po wprowadzeniu stanu wojennego, Władysław Bartoszewski zwrócił uwagę, że społeczeństwo znacznie wyczuliło się na „mowę-trawę” komunistów.

2015-04-25, 13:20

Władysław Bartoszewski: po stanie wojennym pogłębiła się świadomość społeczeństwa

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

W audycji z 13 grudnia 1985 roku, Władysław Bartoszewski, będąc wykładowcą na KUL, powiedział, że polskie społeczeństwo oczekiwało w latach 1980-1981 zjawisk, które „nigdy nie zostały zakwestionowane jako pojęcia przez władzę ludową”.

- Oczekiwało ono pogłębienia samorządności, zwiększenia praworządności i pewnej autentyczności życia społecznego również w dziedzinie kultury, wychowania, nauki, wyeliminowania białych plam w historii, zapewnienia poszanowania godności każdego obywatela. Z tymi oczekiwaniami zetknęło się z zarządzeniami grudnia 1981 roku. Te zarządzenia i deklaracje z nimi związane, nigdy nie powiedziały, że są przeciw tamtym ideom i hasłom – podkreślił Władysław Bartoszewski.

Zobacz więcej o wydarzeniach stanu wojennego w serwisie specjalnym Polskiego Radia >>>  

Co zostało z tych dążeń społeczeństwa po czterech latach od wprowadzenia stanu wojennego? –  Została jedna bardzo ważna rzecz, nie wiem czy zamierzona przez twórców stanu wojennego. Doszło do znacznego pogłębienia świadomości społeczeństwa, tego, czego ono chciało, z czego musiało częściowo rezygnować i częściowo zrezygnowało (…), a także znacznego umocnienie się poczucia nieakceptacji, niezgody na wszelkie formy narzucane oraz znaczne wyczulenie na to, co się nazywa w potocznym języku ludowym „mową-trawą”, na to, co się nazywa „nieautentyczne” – zwrócił uwagę Władysław Bartoszewski.

REKLAMA

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>  

W piątek wieczorem, w wieku 93 lat, zmarł Władysław Bartoszewski.

Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 roku związał się z konspiracją, wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego i Jerzego Buzka. W 2007 roku został powołany przez premiera Donalda Tuska na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego.

Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>> 

REKLAMA

Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael. Był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej