Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: nie dla medycznej marihuany

- Marihuana jest poważnym psychoaktywnym narkotykiem, również w sposób organiczny potrafiącym uszkadzać pewne struktury mózgu - mówił na antenie Polskiego Radia Katowice prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

2015-04-27, 13:50

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: nie dla medycznej marihuany
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Doktor Maciej Hamankiewicz podkreśla, że wprowadzenie medycznej marihuany na rynek może wyrządzić wiele złego (PR Katowice/IAR)
+
Dodaj do playlisty

Doktor Maciej Hamankiewicz podkreśla, że wprowadzenie tej substancji na rynek może wyrządzić wiele złego.

- Jedna rzecz w tej marihuanie działa. To są kanabinoidy, które są stosowane w leczeniu bardzo opornej padaczki i z ust znamienitych neurologów wiem, że jest to terapia dodatkowa - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej i dodaje, że marihuana jako lek uśmierzający ból ma mniejsze działanie niż np. specjalistyczne leki na padaczkę.

<<<Marihuana dla dzieci z padaczką? Lekarze: nawet 90 proc. mniej napadów>>>

Tydzień temu przed Ministerstwem Zdrowia protestowali ciężko chorzy i ich bliscy. Prosili o wprowadzenie do leczenia medycznej marihuany.

REKLAMA

TVN24/x-news

W listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją przepisy dotyczące karania za uprawę konopi na własny użytek i ich posiadanie. Jednocześnie jednak Trybunał zapowiedział tzw. wystąpienie sygnalizacyjne do ustawodawcy w sprawie posiadania marihuany do celów medycznych. Jak ocenił TK, brak jest bowiem uzasadnienia dla zakazu posiadania marihuany, gdy chodzi np. o kwestie leczenia w stanach terminalnych.

Znowelizowana w 2011 r. ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadziła możliwość odstąpienia, w niektórych przypadkach, od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek. Postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.

REKLAMA

Czytaj też<<<Bez kary za posiadanie 10 gramów marihuany? Prokuratorzy częściej umarzają sprawy>>>

IAR,PR Katowice,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej