Angela Merkel i Ewa Kopacz zgodnie: bez profesora Bartoszewskiego relacje polsko-niemieckie nie byłyby tak bliskie

Bez Władysława Bartoszewskiego przyjaźń między naszymi krajami nie byłaby tak udana - oceniły w poniedziałek w Warszawie premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

2015-04-27, 21:59

Angela Merkel i Ewa Kopacz zgodnie: bez profesora Bartoszewskiego relacje polsko-niemieckie nie byłyby tak bliskie

Posłuchaj

Angela Merkel: dzisiaj mamy traktat polsko-niemiecki, który wspiera naszą przyjaźń. Bez Władysława Bartoszewskiego dzieło naszej przyjaźni nie byłoby tak udane. Sprawił, że najciemniejsze rozdziały historii przerodziły się w przyjaźń
+
Dodaj do playlisty

Zmarły w piątek Władysław Bartoszewski - który w ostatnich latach pełnił funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego - miał wziąć udział w poniedziałkowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, przygotował na tę okazję przemówienie.

Odczytała je w poniedziałek premier Kopacz po wystąpieniu kanclerz Merkel. Bartoszewski napisał w nim m.in., że Polacy i Niemcy nie mogą sobie pozwolić na grzech zaniechania i budując relacje na poziomie europejskim oraz wielostronnym, muszą stale uwzględniać racje stosunków dwustronnych.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

Kanclerz w imieniu niemieckiego rządu złożyła w polskiemu narodowi kondolencje z powodu śmierci profesora. - Niech jego dzieło życia będzie dla nas zachętą dla naszych przyszłych działań - mówiła. Zaznaczyła, że Bartoszewskiemu udało się najciemniejsze rozdziały historii Polski i Niemiec zmienić w dzieło przyjaźni. - Był szczery i miał postawę, której celem było poradzenie sobie z problemami - podkreśliła.

REKLAMA

Wspominała, że każde spotkanie z Bartoszewskim było dla niej "źródłem siły i nadziei, by przezwyciężyć rzeczy, które wydają się trudne". Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że profesor zawsze chętnie przyjeżdżał do Niemiec i bardzo angażował się w Polsce. - Dlatego go nam brakuje - dodała. - Chylimy czoła przed jego dziełem życia - podkreśliła.

Źródło: TVN24/x-news

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe - zdaniem Merkel - są przykładem tego, do czego Bartoszewski dążył i czego sobie życzył. Niemiecka kanclerz podkreśliła, że najlepszym wspomnieniem Bartoszewskiego będą intensywne działania na rzecz współpracy i przyjaźni polsko-niemieckiej. W tym kontekście wspomniała m.in. o wspólnym podręczniku do historii i wymianie młodzieży.

REKLAMA

Sesja plenarna polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych rozpoczęła się od minuty ciszy w hołdzie Władysławowi Bartoszewskiemu. Premier Kopacz podkreśliła, że profesor nad swoim przemówieniem, które miał wygłosić w trakcie poniedziałkowych konsultacji, pracował jeszcze w ubiegły piątek.

Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>>

- Chciałyśmy z panią kanclerz, aby w tym szczególnym dniu dla Niemiec i Polski prof. Bartoszewski był z nami, choćby symbolicznie. Dlatego też zachowaliśmy dla niego miejsce przy stole - powiedziała szefowa polskiego rządu. - Profesor Władysław Bartoszewski całą część swojego życia spędzoną w służbie niepodległej Rzeczpospolitej poświęcił dla budowania i wzmacniania zaufania, bez którego dzisiejsze relacje między Polską a Niemcami na pewno nie byłyby tak bliskie - dodała.

Według Kopacz bliskie relacje polsko-niemieckie, oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu, są "swoistym testamentem ogromu pracy i zaangażowania" Władysława Bartoszewskiego. - W ostatnich 25 latach udało nam się przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia i zbudować prawdziwą wspólnotę interesów. Dziś słowa o strategicznym partnerstwie polsko-niemieckim nie pozostają już tylko w świecie aspiracji czy dyplomatycznych zaklęć, ale stanowią odzwierciedlenie rzeczywistości - zaznaczyła.

REKLAMA

Władysław Bartoszewski. Jego życie to historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat >>>

Jak podkreśliła, Polska i Niemcy są najbliższymi partnerami gospodarczymi, wspólnie stawiają czoła najważniejszym wyzwaniom na kontynencie. - To na nas spoczywa odpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Zaznaczyła, że polsko-niemiecka współpraca obejmuje niemal każdą dziedzinę, za którą odpowiedzialne są nasze rządy. - Nie ma takiego tematu, którym zajmuje się UE, nie ma takiego wyzwania międzynarodowego czy bilateralnego stojącego przed nami, którego nie podejmowalibyśmy wspólnie - powiedziała Kopacz. Jak mówiła, obu krajom zawsze udaje się wypracować kompromis, nawet w sprawach tak trudnych jak negocjacje dotyczące unijnego budżetu, polityki klimatycznej czy imigracji.

REKLAMA

Źródło: TVP/x-news

W odczytanym przez szefową polskiego rządu przemówieniu Władysław Bartoszewski napisał m.in., że minione lata "potwierdziły, że zwłaszcza Polacy i Niemcy nie mogą sobie pozwolić na grzech zaniechania i budując relacje na poziomie europejskim i wielostronnym muszą stale uwzględniać podstawowe racje naszych stosunków bilateralnych".

Ostatnie przemówienie prof. Bartoszewskiego >>>

Według niego również "w ostatnich latach coraz częściej mówimy o polsko-niemieckiej wspólnocie interesów". - Wspólnota interesów nie jest dana raz na zawsze - jest strukturą ruchomą, wymaga naszego stałego wysiłku i uwagi, a więc trzeba ją definiować i wypełniać na nowo - zaznaczył Bartoszewski.

REKLAMA

Wcześniej premier Ewa Kopacz oraz kanclerz Angela Merkel wpisały się do księgi kondolencyjnej wystawionej w gabinecie Władysława Bartoszewskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

PAP/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej