"Papież awangardy". Tadeusz Peiper w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie" prezentuje artystyczne relacje awangardowej sztuki i literatury początków XX wieku, za punkt odniesienia przyjmując twórczość Tadeusza Peipera, wybitnego poety, krytyka i teoretyka sztuki.

2015-05-10, 18:07

"Papież awangardy". Tadeusz Peiper w Muzeum Narodowym w Warszawie
Tadeusz Peiper (repr. za: "Lwowskie Wiadomości Muzyczne i Literackie", 1933, nr 79). Foto: mnw.art.pl

Posłuchaj

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszaka Morawińska o Tadeuszu Peiperze (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedziała dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszaka Morawińska Tadeusz Peiper był człowiekiem, który skupiał wokół siebie artystów i najnowsze idee. - Zetknął się nimi w Paryżu przed I wojną światową, a samą wojnę spędził w Hiszpanii, gdzie zebrała się duża grupa awangardowych twórców, literatów, malarzy i rzeźbiarzy. Gdy przyjechał do Polski, po odzyskaniu niepodległości, miał gotową propozycję - pismo, które redagował "Zwrotnica" - wyjaśnia. Dodała, że jego twórczość była bardzo istotna dla rozwoju awangardy w Polsce i w Europie Zachodniej.

Autorzy wystawy "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie" poprowadzą widza przez Paryż 1914 roku, kosmopolityczne, artystyczno-literackie środowisko Madrytu lat 1915-21, poprzez formistyczny i futurystyczny Kraków ku awangardowym utopiom artystycznym i cywilizacyjnym lat 1920 aż po ich kres i narastanie katastrofizmów poprzedzający wybuch II wojny światowej.

"Chcemy unaocznić artystyczne alianse i efekty współpracy Peipera z wybitnymi twórcami awangardowymi. W "Zwrotnicy" publikowali Władysław Strzemiński i Kazimierz Malewicz. Książki i poezje Peipera ilustrowali Juan Gris, Mojżesz Kisling, Fernand Léger i inni. Pokażemy obrazy, grafiki, rzeźby twórców europejskiej awangardy: obok prac wspomnianych już Malewicza, Grisa,  Légera, Strzemińskiego - dzieła Vytautasa Kairiūkštisa, Francisco Boresa, Alberta Gleizesa, Louisa Marcoussisa, Leona Chwistka, Tytusa Czyżewskiego, Tymona Niesiołowskiego, Leona Dołżyckiego, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro, Marka Włodarskiego, Mieczysława Bermana. Towarzyszyć im będzie prezentacja awangardowych wydawnictw i filmów" - czytamy w opisie wystawy.

Wystawa będzie czynna od 28 maja do 6 września.

mnw.art.pl, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej