80. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. "Zawdzięczamy mu, że mówimy po polsku"

W Warszawie uczczono Józefa Piłsudskiego. Dziś mija 80. lat od śmierci Marszałka Polski. W hołdzie dla Piłsudskiego w południe odbyła się uroczysta odprawa warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

2015-05-12, 14:56

80. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. "Zawdzięczamy mu, że mówimy po polsku"

Posłuchaj

Profesor Wiesław Jan Wysocki:Piłsudski pokazał, że służyć trzeba Polsce i tylko Polsce (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Następnie odczytano apel pamięci, złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka, a strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” złożyli uroczyste przyrzeczenia.
Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego, profesor Wiesław Jan Wysocki podkreśla, że obchody mają na celu przede wszystkim przypomnieć o ideach Marszałka.

Czytaj dalej
Józef Piłsudski 1200.jpg
Józef Piłsudski - serwis specjalny

- Jego idee, postawy i wzorce są aktualne - mówi. - On pokazał, że służyć trzeba Polsce i tylko Polsce - dodaje.

Na uroczystość przyszli zarówno młodzi jak i starsi wielbiciele Marszałka. Wśród nich Adam Lewandowski, studiujący historię i fascynujący się myślą Piłsudskiego, którą uważa za niezwykle aktualną. Jak podkreślił, dziś zagrożona jest wschodnia flanka naszego kraju, a marszałek Piłsudski chciał niepodległej Ukrainy, by cała Europa była bezpieczna od rosyjskiego zagrożenia.

Posłuchaj

Adam Lewandowski o zasługach marszałka Piłsudskiego dla kraju (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Na uroczystości przybyło też wiele osób, które podobnie jak pani Elżbieta, Marszałka Piłsudskiego uważają, za jednego z najwybitniejszych Polaków. Jak przyznała, jest jego fanką od dziecka.

Posłuchaj

Pani Elżbieta: Piłsudski to najwybitniejsza postać w historii ostatnich 2-3 wieków (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

W latach 1914-1916 Piłsudski dowodził Pierwszą Brygadą Legionów Polskich. Jego powrót do ojczyzny 10 listopada 1918 roku stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski.
Jako Naczelny Wódz zorganizował w 1919 roku zbrojny opór przeciwko najazdowi bolszewickiemu. Dowodził w rozstrzygającej o losach wojny i o niepodległości Polski, zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku, która przeszła do historii jako "Cud nad Wisłą".
Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Został pochowany na Wawelu.

REKLAMA

TVN24/x-news

Mural na stacji metra

W Warszawie, na placu przed stacją Metro Centrum miała miejsce inauguracja muralu upamiętniającego 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego.
- Kolorowa sylwetka twarzy Marszałka ma oddawać wielowymiarowość tej postaci, ale też zachęcać do refleksji - mówi Martyna Sypniewska z muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Placówka przy okazji inauguracji muralu rozpoczyna kampanię "Co na to Marszałek?" i zachęca do zastanowienia się nad współczesną Polską i zdania sobie pytania co nam się podoba w naszym otoczeniu i z czego jesteśmy dumni.
Akcja rusza we wtorek i polega na wrzucaniu na serwisy społecznościowe fotografii przedstawiających Polskę - chodzi o pozytywny przekaz i pokazanie jak wygląda dziś nasz kraj i jak się cieszymy wolnością. Do zdjęć należy dodać tag #muzeumpilsudski.
Z zebranych zdjęć powstanie wielkoformatowy mozaikowy portret Piłsudskiego, który Muzeum zaprezentuje 5 grudnia 2015 - w dzień urodzin Marszałka.

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej