Komisje zarekomendowały Senatowi poparcie wniosku prezydenta o referendum

Cztery senackie komisje na wspólnym posiedzeniu w czwartek zarekomendowały Senatowi poparcie wniosku Bronisława Komorowskiego o przeprowadzenie referendum dotyczącego jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii i systemu podatkowego.

2015-05-14, 18:48

Komisje zarekomendowały Senatowi poparcie wniosku prezydenta o referendum
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Krzysztof Łaszkiewicz z Kancelarii Prezydenta o referendum (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W składzie połączonych senackich komisji: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Budżetu i Finansów Publicznych, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawczej jest 26 senatorów Platformy Obywatelskiej, 17 Prawa i Sprawiedliwości oraz trzech niezależnych.

Za poparciem wniosku prezydenta opowiedziało się 19 senatorów, 10 było przeciwnych. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej senatorowie z komisji odrzucili wniosek PiS, którzy chcieli odrzucenia wniosku o referendum.

Wnioskiem Komorowskiego Senat ma się zająć na plenarnym posiedzeniu w dniach 20-21 maja. Zgoda Senatu jest potrzebna do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego. Izba wyższa wyraża tę zgodę bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

W stuosobowym Senacie jest 61 senatorów PO, 32 PiS, czterech niezależnych, dwóch z Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden ze Zjednoczonej Prawicy.

W referendum Polacy mają odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP", czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Referendum planowane jest na 6 września.

W niedzielnych wyborach prezydenckich kandydat PiS Andrzej Duda otrzymał 34,76 proc. głosów, a obecny szef państwa - 33,77 proc. Obaj zmierzą się więc w drugiej turze, do której dojdzie 24 maja. Wprowadzenie JOW to główny postulat Pawła Kukiza, który w pierwszej turze zajął trzecie miejsce - zdobył 20,80 proc. głosów.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej >>>

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej