Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Znamy tekst deklaracji

Jest ambitniejszy projekt deklaracji na szczyt Partnerstwa Wschodniego, który w czwartek rozpoczyna się w Rydze. Dokument, który widziało Polskie Radio, wstępnie uzgodnili unijni ambasadorowie. Projekt deklaracji bardziej odpowiada na oczekiwania krajów zza wschodniej granicy, zwłaszcza tych, które zacieśniają współpracę z Unią Europejską.

2015-05-20, 21:48

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Znamy tekst deklaracji
Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów mają obowiązywać do 15 marca 2016 r.Foto: av.coe.int

Posłuchaj

UE: ambitniejszy tekst deklaracji na szczyt Partnerstwa Wschodniego. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jeszcze w środę w dokumencie nie było wzmianki o europejskich aspiracjach krajów, które podpisały z Unią umowę stowarzyszeniową, czyli Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Ale po długich negocjacjach uzgodniono, że w deklaracji pojawi się zdanie o europejskich aspiracjach i europejskich wyborach krajów, które blisko współpracują z UE.

Według dyplomatów w deklaracji znajdą się także bardziej ambitne zapisy w sprawie wiz. Te proponowane wcześniej mówiły o postępie Gruzji i Ukrainy w realizacji planu na rzecz liberalizacji wizowej oraz gotowości Komisji Europejskiej do zakończenia tego procesu przed końcem 2015 r., gdy oba "kraje spełnią wszystkie kryteria poprzez wdrożenie wszystkich wymaganych reform". To otworzy drogę dla przedłożenia przez KE propozycji w sprawie wprowadzenia ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy i Gruzji.

Oba te kraje liczyły, że już w Rydze zapadną decyzje albo złożone zostaną polityczne deklaracje co do zniesienia wiz przez UE już w przyszłym roku.

Według nieoficjalnych informacji Ukraina, Mołdawia i Gruzja rozważają przyjęcie na szczycie w Rydze odrębnej deklaracji, w której potwierdzą, że ich celem jest wstąpienie do Unii Europejskiej.

REKLAMA

Apel eurodeputowanych

O bardziej ambitny dokument końcowy szczytu w Rydze zaapelowali w środę do przywódców eurodeputowani.

"Wierzymy, że Unia Europejska powinna wysłać pozytywny sygnał, jeśli chodzi o przyszłe członkostwo tych krajów (Ukrainy, Mołdawii i Gruzji) w UE. Otwarcie perspektywy członkostwa byłoby ważną zachęta do dalszych demokratycznych reform, jak również właściwym i mocnym sygnałem w obecnej napiętej sytuacji geopolitycznej" - oceniło blisko stu europosłów w opublikowanym liście do szefów państw i rządów.

Eurodeputowani uważają też, że należy wyznaczyć datę zniesienia wiz dla mieszkańców Ukrainy i Gruzji.

Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 roku. Obejmuje sześć krajów: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Szczyt Partnerstwa rozpocznie się w czwartek wieczorem i potrwa do piątkowego popołudnia.

REKLAMA

KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej