Memoriał: nowa, dłuższa lista więźniów politycznych w Rosji

Centrum Obrony Praw Człowieka ”Memoriał” opublikowało nową listę osób, które organizacja uznaje za więźniów politycznych. Zaktualizowany spis liczy 50 osób. Uwzględnieni w nim są m.in. ukraińska pilotka Nadia Sawczenko czy brat opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Oleg.

2015-06-04, 20:47

Memoriał:  nowa, dłuższa lista więźniów politycznych w Rosji
Jedna rozpraw w sprawie Nadii Sawczenko w moskiewskim sądzie Basmannym. Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Działacze Memoriału w rozesłanym do mediów komunikacie podkreślają, że spis nie jest w żadnym wypadku wyczerpujący. - Publikowany spis z pewnością nie jest pełny, dlatego że w przypadku dużej liczby spraw, które odpowiadają przyjętym kryteriom, albo nie udało nam się zdobyć pełnej informacji, albo też nie zakończono jeszcze analizy dokumentów i świadectw. To dotyczy m.in. dużej liczby oskarżeń przeciwko obywatelom Ukrainy, a także wobec muzułmanów o ekstremizm – napisano w komunikacie.

Umieszczone na liście osoby znajdują się w więzieniu, areszcie śledczym lub domowym i stosują się do nich międzynarodowe kryteria, wymienione w rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nr 1900  z 2012 roku.

Dzialacze odnotowali, że liczba osób na liście wzrosła w porównaniu z poprzednią, z 30 października 2014 roku. Około 10 osób z niej usunięto, przybyło 14.  – jeden z więźniów zmarł w kolonii karnej. Nikt nie był uniewinniony, amnestionowany ani też nie zastosowano wobec nikogo prawa łaski. Na liście pojawiły się m.in. osoby represjonowane w związku ich wypowiedziami o wojnie na Ukrainie.

Jak pomóc?

Sergiej Dawidis, działacz Centrum Obrony Praw Człowieka ”Memoriał”, mówił kilka tygodni wcześniej portalowi PolskieRadio.pl, że na stronie można Memoriału (memo.ru) i Związku Solidarności z Więźniami Politycznymi (politzeky.ru) można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o więźniach politycznych a także wspomóc finansowo represjonowanych i ich rodziny, a także samą organizację. Na stronie internetowej politzeky.ru publikowane są także finansowe sprawozdania z działalności związku.

REKLAMA

Wszyscy, którzy chcą otrzymywać najświeższe informacje o więźniach politycznych, mogą napisać na adres podany do kontaktu na stronach memo.ru i politzeky.ru. Wkrótce planowane jest również angielskojęzyczne wydanie newslettera.

Organizacja odnotowała, że w nowych politycznie motywowanych procesach stosowano liczne instrumenty, wypróbowane wielokrotnie już wcześniej. Są wśród nich: fałszowanie dowodów, dowolne traktowanie zapisów prawa, nieuzasadnione oskarżenia, etc.

Memoriał zaznacza, że uznanie kogoś za więźnia politycznego niekoniecznie musi oznaczać, że organizacja zgadza się z poglądami uwięzionego. Organizacja też w żadnej mierze nie akceptuje prześladowania za pomocą wymiaru sprawiedliwości i to dotyczy również osób, które nie znalazły się na tej liście.

memo.ru/politzeku/ru

REKLAMA

Nowa lista więźniów politycznych Memoriału >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej