Niemcy rezygnują z systemu rakietowego Patriot. Wielki kontrakt zbrojeniowy
Ministerstwo obrony Niemiec podjęło decyzję o zastąpieniu używanych obecnie przez Bundeswehrę Patriotów systemem rakietowej obrony powietrznej MEADS - podały niemieckie media. Wymiana broni potrwa do 2025 roku i będzie kosztować 4 mld euro.
2015-06-09, 11:10
Decyzję o nabyciu systemu MEADS podpisał inspektor generalny Bundeswehry Volker Wieker - poinformował dziennik "Sueddeutsche Zeitung". O kontrakt na system obrony powietrznej w Niemczech ubiegał się też amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon, oferujący zmodernizowane zestawy Patriot.
System MEADS przystosowany jest do zwalczania ataków lotniczych i rakietowych. Każda jednostka dysponuje radarem o polu widzenia 360 stopni i może zwalczać jednocześnie dwa nadlatujące obiekty. Bundeswehra zamierza nabyć od 8 do 10 jednostek MEADS. Jest to najdroższy i najważniejszy projekt zbrojeniowy realizowany obecnie w Niemczech.
Pierwsze informacje o wyborze systemu MEADS pojawiły się w mediach w połowie maja, jednak niemieckie ministerstwo obrony oświadczyło wówczas, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.
- Jeżeli zdecydujemy się na Patrioty, inne kraje - które już mają ten system lub go w przyszłości nabędą - będą mogły uczestniczyć w procesie modernizacji. Mankamentem tego wyboru jest to, że systemu Patriot nie da się połączyć z innymi systemami. Natomiast MEADS jest systemem otwartym; jeżeli Polska zdecyduje się na Patrioty, będzie mogła skonfigurować swój system z MEADS - mówił wówczas rzecznik niemieckiego resortu obrony.
Producentem systemu MEADS (Medium Extended Air Defence System) jest firma MBDA, która realizuje projekt wspólnie z koncernem Lockheed Martin. W pracach oprócz USA uczestniczyły także Niemcy i Włochy.
źródło: youtube/MEADS International
Zdaniem "Sueddeutsche Zeitung" jednym z powodów ostatecznego wybrania systemu MEADS były miejsca pracy. W zakładach MBDA w Bawarii zatrudnionych jest 1300 osób.
Bundestag już 10 lat temu wyraził zgodę na niemiecki udział w tym przedsięwzięciu. Jednak później USA zrezygnowały z wprowadzenia systemu MEADS do uzbrojenia swojej armii i niemiecki resort obrony oświadczył w 2011 roku, że również nie zamierza go wykorzystać.
Do tego czasu Berlin zainwestował w prace nad MEADS miliard euro. Dokończenie projektu ma kosztować kolejne 4 mld euro.
PAP/fc