Polskie Radio dotarło do unijnego dokumentu ws. uchodźców
W projekcie przygotowanym na czwartkowy szczyt Unii Europejskiej nie ma zapisu dotyczącego obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale jest za to termin składania ofert przez unijne kraje.
2015-06-23, 21:50
Posłuchaj
Dokument przygotował gabinet szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Nie ma w nim słów: "obowiązkowy podział uchodźców", ale jest apel do wszystkich krajów, by składały oferty dotyczące podziału między siebie 40 tys. uciekinierów.
W projekcie zapisano koniec lipca jako ostateczny termin składania ofert, co de facto zmusza państwa członkowskie, by już za miesiąc przedstawiły swoje plany dotyczące przyjmowana uchodźców. Ilu dokładnie? Tego dokument nie precyzuje, ale już wcześniej swoje propozycje przedstawiła Komisja Europejska. Według KE, do Polski powinno trafić ponad 2,5 tys. imigrantów.
Sprawa ta dzieli unijne państwa. Jedne opowiadają się za dobrowolnym podziałem uchodźców (wśród nich Polska), są takie, które mówią o zasadzie solidarności i obowiązkowych limitach, oraz te, które nie opowiedziały się jednoznacznie po żadnej ze stron.
Na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Unii wszystkie kraje będą musiały jednak zdecydować i wtedy okaże się, która grupa jest liczniejsza - zwolenników czy przeciwników obowiązkowego podziału uchodźców.
UE uruchamia misję przeciw przemytnikom imigrantów
22 czerwca Unia Europejska postanowiła uruchomić operację na Morzu Śródziemnym wymierzoną w przemytników, którzy szmuglują imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Decyzję podjęli w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych państw UE.
Pierwsza faza misji o nazwie EUNAVFOR Med ma polegać głównie na zbieraniu informacji wywiadowczych o działaniach siatek przemytników ludzi. Do uruchomienia tego etapu operacji nie jest konieczna rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ. Kolejne fazy operacji mają obejmować przeszukiwanie i przejmowanie statków należących do przemytników, a wreszcie ich "neutralizację". Cel to "zniszczenie modelu działań" przemytników ludzi.
Dowództwo misji EUNAVFOR Med mieści się w Rzymie, a na jej czele stoi Włoch, kontradmirał Enrico Credendino. Mandat ma obowiązywać przez rok, a koszt działania to 11,82 mln euro.
IAR, PAP, kk
REKLAMA