Dżihadyści z Państwa Islamskiego wysadzają w powietrze starożytną Palmirę
Terroryści ISIS rozpoczęli niszczenie zabytków starożytnego miasta Palmira w środkowej Syrii, które zdobyli w zeszłym miesiącu. Wcześniej, w niedzielę, poinformowali, że zaminowali część antycznych budynków.
2015-06-24, 09:59
Dżihadyści rozpoczęli zniszczenie, wysadzając w powietrze dwie starożytne świątynie muzułmańskie, uważane przez nich za obrazoburcze. - Islamiści wysadzili w powietrze mauzoleum Mohammada bin Alego, potomka rodu pierwszego imama szyitów Alego ibn Abi Taliba (brata stryjecznego i przybranego syna, a następnie zięcia Mahometa, męża jego córki Fatimy) - powiedział dyrektor Departamentu Starożytności i Muzeów Syryjskich Maamun Abdul Karim.
Państwo Islamskie (IS) wysadziło również pochodzące sprzed 500 lat mauzoleum Szkafa, duchownego z Palmiry znanego pod imieniem Nizar Abu Bahaeddin. Jego mauzoleum stało około 500 metrów od palmireńskiego łuku triumfalnego.
Największy okres świetności miasto przeżyło za czasów króla Odeinata. Po jego przedwczesnej śmierci władzę przejęła królowa wdowa - Zenobia, która wsławiła się najbardziej spektakularnymi podbojami od czasów Aleksandra Macedońskiego: opanowała Syrię, Egipt, Anatolię. Niepohamowane militarne ambicje królowej doprowadziły do wojny z Rzymem. W 272 r. cesarz Aurelian zdobył miasto, a dumna Zenobia została pojmana i wywieziona do stolicy Cesarstwa. Od tego czasu Palmira zaczęła podupadać.
REKLAMA
Próbę odbudowy podjął cesarz Dioklecjan, tworząc w północnej części miasta obóz garnizonowy, natomiast w V w. cesarz Justynian zrekonstruował zniszczone mury miejskie. W tym też czasie do Palmyry przychodzi chrześcijaństwo, powstają kościoły, które jednak pustoszeją wraz z najazdem Arabów. Ostatecznie miasto wyludnia się w IX wieku.
Dziś Palmira to jedna z najlepiej zachowanych pozostałości starożytnych na Bliskim Wschodzie. Archeolodzy prowadzą tam wykopaliska od lat 30. XX w.
Robert Zysk/youtube
W Syrii do czasu rozpoczęcia konfliktu pracowało około 120 zagranicznych misji archeologicznych i konserwatorskich. Większość z nich przeniosła się, podobnie jak Polacy, do krajów Zatoki Perskiej, ale również Jordanii, Gruzji i innych republik zakaukaskich.
REKLAMA
<<<Palmira - duma polskiej archeologii>>>
Obecna sytuacja w Syrii pod wieloma względami przypomina niszczenie archeologicznych zabytków Iraku w następstwie amerykańskiego ataku na ten kraj w 2003 roku, gdy splądrowano bagdadzkie Muzeum Narodowe, bibliotekę koranistyczną i tereny, na których niegdyś mieszkali Sumerowie.
IAR, PAP, Dwójka,kh
REKLAMA
REKLAMA