Jedziesz na wakacje do tych krajów? Lepiej sprawdź ostrzeżenia MSZ

Wciąż nie brakuje Polaków, którzy mimo niedawnego zamachu w Sousse, wciąż chcą pojechać na wczasy do Tunezji. MSZ ostrzega jednak przed wyjazdami do tego kraju i wskazuje kilka innych, w których wakacje mogą wiązać się z zagrożeniem.

2015-06-29, 13:15

Jedziesz na wakacje do tych krajów? Lepiej sprawdź ostrzeżenia MSZ

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powiedział w poniedziałek w radiowej Jedynce, że mimo ostrzeżeń wydawanych przez resort, Polacy wciąż wyjeżdżają w regiony zagrożenia. Jak wyjaśniał, ministerstwo może jedynie apelować o rozsądne wybieranie miejsca, w którym spędzimy wakacje.

Ostrzeżenia dotyczące poszczególnych rejonów świata można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Są one umieszczone tam w porządku chronologicznym, dlatego nie zawsze na pierwszy rzut oka widać, że kraj do którego się wybieramy, nie jest polecany przez resort. Dokąd lepiej nie wybierać się na wczasy? W jakich krajach trzeba zachować szczególną ostrożność? Przygotowaliśmy zestawienie popularnych kierunków turystycznych, o których pisze MSZ.

Maroko

Ze względu na utrzymującą się niestabilną sytuacją w regionie i wydarzenia, które miały miejsce w Tunezji, Algierii oraz innych krajach Basenu Morza Śródziemnego Północnej Afryki, jak również w Mali i pasie Sahelu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina obywatelom polskim przebywającym lub planującym pobyt w Maroku o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności.

Sytuacja bezpieczeństwa w Maroku nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia zamachem i akcjami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak wyjazdy w przygraniczne regiony Maroka (zwłaszcza na Saharę oraz tereny graniczące z Mauretanią i Algierią), zaleca zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych.

REKLAMA

Turcja

Jak informuje resort, kurorty położone nad Morzem Śródziemnym oraz Morzem Egejskim są bezpieczne, natomiast w związku z niestabilną sytuacją na pograniczu turecko-syryjskim, turecko-irackim oraz sporadycznie w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraj. Osoby przebywające tam czasowo powinny rozważyć zmianę lokalizacji, a mieszkające na stałe - muszą zachować szczególną ostrożność.

Egipt

Ministerstwo odradza jakiekolwiek podróże do Egiptu z wyłączeniem tych do kurortów nad Morzem Czerwonym po stronie afrykańskiej (Hurghada, El - Gouna, Safaga, Marsa Alam), a także Sharm el-Sheikh oraz niezbędnych podróży w celach biznesowych. Ma to związek z nasileniem działalności grup przestępczych oraz możliwością ataków terrorystycznych.

MSZ uznaje za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli zorganizowane lotnicze wyjazdy do ww. egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym, kategorycznie ostrzegając przed wszelkimi wyjazdami indywidualnymi oraz grupowymi poza ośrodki turystyczne. Za szczególnie niebezpieczne uznaje się wyjazdy do centralnej i północnej części Synaju.

Tunezja

Ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do tunezyjskich miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Sousse oraz na wyspę Dżerba. Zdecydowanie odradza się również wyjazdy na tereny przygraniczne z Libią i Algierią, szczególnie do gubernatorstw Beja, Jendouba, Le Kef i Kasserine.

REKLAMA

TVN24/x-news

MSZ przypomniało o tym ostrzeżeniu po marcowym zamachu na muzeum Bardo w Tunisie, a także po niedawnym ataku na plaży w Sousse.

Grecja

W związku z obecną sytuacją sektora bankowego i finansów publicznych w Grecji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wszystkim udającym się lub planującym podróż do tego kraju śledzenie bieżących komunikatów publikowanych na stronach MSZ oraz aktualnych doniesień prasowych.

Z uwagi na możliwość występowania czasowych ograniczeń w wypłacaniu waluty w bankomatach oraz bankach osobom udającym się do Grecji Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również zaopatrzenie się w dodatkowe środki płatnicze w postaci gotówki. Premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej poświęconej sytuacji w finansowej Grecji, zaapelowała do osób wybierających się na wakacje do tego państwa, aby pamiętali o zabraniu dodatkowej gotówki.

REKLAMA

Tajlandia

Resort informuje, iż 1 kwietnia 2015 zniesiony na terenie całej Tajlandii stan wojenny. MSZ podkreśla jednak, że z uwagi na nadal obowiązujące ograniczenia, m.in. zakaz zgromadzeń o charakterze politycznym, należy zachować szczególną ostrożność.

Indonezja

Pomimo zdecydowanych kroków podjętych przez władze indonezyjskie mających na celu walkę z terroryzmem zjawisko to nadal stanowi poważane źródło zagrożenia. Jak informuje MSZ, działalność grup terrorystycznych koncentruje się w autonomicznej prowincji Aceh (płn. Sumatra), mieście Poso (Celebes Środkowy), mieście Ambon (Wyspy Moluckie), mieście Solo (Jawa Wsch.), Makasar (Celebes Południowy). Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przebywającym lub planującym podróż w te regiony Indonezji zachowanie szczególnej ostrożności oraz sprawdzanie aktualnych informacji o stanie bezpieczeństwa na stronie internetowej Ambasady RP w Dżakarcie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Jordania

Ze względu na utrzymującą się niestabilną sytuację bezpieczeństwa i możliwe akty terrorystyczne, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży do i przez Jordanię.

"Osobom przebywającym na terenie Jordanii zalecamy zachowanie wszelkich środków ostrożności, stosowanie się do zaleceń lokalnych władz i służb porządkowych oraz unikanie centrów handlowych" - napisano w komunikacie.

REKLAMA

Kenia

W związku z wysokim ryzykiem wystąpienia ataków rabunkowych i terrorystycznych w Kenii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim ograniczenie podróży do tego kraju do absolutnie niezbędnych. Bezwzględnie należy zachować środki ostrożności w miejscach publicznych, zwłaszcza barach i centrach handlowych, na dworcach autobusowych, a także na terenie obiektów religijnych, w hotelach, w pobliżu atrakcji turystycznych oraz w środkach komunikacji publicznej. Unikać należy demonstracji i innych dużych zgromadzeń publicznych, używać dobrze oznaczonych taksówek, zamykać drzwi i okna w pojazdach, nosić wyłącznie niewielkie kwoty pieniędzy, nie zakładać biżuterii, znać numery telefonów alarmowych, nie dyskutować z uzbrojonymi bandytami.
Nie należy podróżować do regionów na pograniczu z Sudanem Południowym i Somalią. Odradza się ponadto podróżowanie do Mombasy i okolicznych miejscowości na Wybrzeżu, Kwale, Kilifi i Lamu oraz na północ od masywu górskiego Mt. Kenya. Niebezpieczne jest również Nairobi, szczególnie slumsy.

MSZ, Jedynka, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej