CBOS: Andrzej Duda politykiem z największym zaufaniem wśród Polaków

Lider pierwszego od wyborów prezydenckich rankingu może pochwalić się 57-procentowym wynikiem. Prawie tyle samo co nieufnych (18 procent) jest tych, w których Andrzej Duda wzbudza obojętność (19 procent).

2015-06-29, 13:35

CBOS: Andrzej Duda politykiem z największym zaufaniem wśród Polaków
Andrzej Duda. Foto: Wikimedia Commons/CC/Radosław Czarnecki

Na drugim miejscu czerwcowego badania uplasowali się ex aequo lider poprzedniego sondażu - Paweł Kukiz i Bronisław Komorowski. Zaufanie do tej dwójki deklaruje 52 procent badanych. Jednak ustępującemu prezydentowi nie ufa 30 procent respondentów, o 13 punktów procentowych więcej niż Kukizowi.

Ewa Kopacz z wynikiem 41 procent zajęła czwarte miejsce w rankingu i pomimo spadających notowań rządu, oceny pani premier nie zmieniły się znacząco.

Pierwszą piątkę polityków, których Polacy darzą największym zaufaniem zamyka Grzegorz Schetyna. Zaufanie do szefa MSZ zadeklarowało nieco ponad jedna trzecia (35 procent) respondentów.

Z kolei największą nieufnością Polacy darzą Janusza Korwin-Mikkego, Janusza Palikota, Jarosława Kaczyńskiego i Leszka Millera.

REKLAMA

Polacy niezadowoleni z sytuacji politycznej

Z badania CBOS wynika także, że wzrosły nadzieje Polaków na poprawę sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Jednocześnie jednak większe jest niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej.

W stosunku do maja zmniejszyła się liczba osób uważających, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku (o 6 punktów procentowych, do 51%), odsetek będących przeciwnego zdania w zasadzie się nie zmienił (27%), natomiast przybyło respondentów niepotrafiących określić kierunku zmian zachodzących w Polsce (z 15% do 22%).

Niezadowolenie z kierunku rozwoju sytuacji w kraju przeważa nad zadowoleniem w prawie wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Szczególnie duży krytycyzm cechuje badanych o najniższych miesięcznych dochodach per capita (poniżej 650 zł - 68% opinii negatywnych), oraz pracowników administracyjno-biurowych (63%).

Z kolei stosunkowo dobrze rozwój sytuacji w Polsce oceniają badani o najwyższych miesięcznych dochodach per capita (co najmniej 2000 zł - 43% opinii pozytywnych), mieszkańcy największych ponad półmilionowych miast (37%), ankietowani o prawicowych poglądach politycznych (34%), a w grupach społeczno-zawodowych - kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (38%).

REKLAMA

Od maja zwiększył się odsetek badanych negatywnie oceniających sytuację
polityczną w Polsce (o 4 punkty procentowe, do 51%), zarazem nieznacznie zmniejszył się
odsetek tych, którzy określają ją jako przeciętną (o 3 punkty, do 35%), a liczba osób
zadowolonych z jakości życia politycznego w naszym kraju praktycznie się nie zmieniła (9%).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 11-17 czerwca 2015 roku na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

IAR,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej