Parlament Europejski przyzna miliony euro na rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji

Będą dodatkowe pieniądze na rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji. Parlament Europejski zgodził się na przyznanie na ten cel 69 milionów euro.

2015-07-07, 14:45

Parlament Europejski przyzna miliony euro na rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji
. Foto: Sara Prestianni/noborder network/Flickr.com/CC

Zdaniem europosłów, jest to konieczne w obliczu tragedii na Morzu Śródziemnym, które jedynie w kwietniu pochłonęły życie blisko 1200 osób.
Dodatkowe wsparcie otrzymają trzy agencje, zarządzające napływem imigrantów do Unii. Pieniądze trafią do Frontexu, z siedzibą w Warszawie, zarządzającego granicami Unii, do Europolu oraz Europejskiego Urzędu Wsparcia Azylowego - EASO. Zdaniem posłów, zwłaszcza ta ostatnia instytucja odgrywa istotną rolę i pilnie potrzebuje zwiększenia liczby pracowników. Parlament wezwał do zapewnienia jej w przyszłorocznym budżecie dodatkowych środków.
Posłowie obawiają się, że 69 milionów euro może jednak nie wystarczyć do zaspokojenia rzeczywistych potrzeb w regionie Morza Śródziemnego.

Problem nielegalnej imigracji narasta

Według danych ONZ od początku roku do Europy przez Morze Śródziemne przybyło rekordowe 137 tys. imigrantów. Większość z nich uciekła przed konfliktami zbrojnymi w krajach Afryki Północnej. Jak informuje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), jest to o 83 proc. więcej w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego.

Ten proces zintensyfikuje się wraz z nadejściem lata, gdy nielegalni przybysze podwajają swoje przeprawy. I tak liczba imigrantów w rejonie Morza Śródziemnego wzrosła z 75 tysięcy w pierwszej połowie 2014 r. do 219 tys. pod koniec roku - informuje UNHCR.
- Europa mierzy się z kryzysem związanym z uchodźcami, który osiąga historyczne proporcje - ostrzega UNHCR, precyzując, że imigranci i uchodźcy w przeważającej większości uciekają przed wojnami, konfliktami i prześladowaniem.
Jedna trzecia mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy dotarli do Grecji i Włoch, pochodzi z ogarniętej wojną domową Syrii. 12 proc. uciekinierów stanowią ludzie z Afganistanu oraz Erytrei. Imigranci pochodzą również z Somalii, Nigerii, Iraku i Sudanu.

Setki utonięć

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 r. przy próbie przeprawiania się przez Morze Śródziemne śmierć poniosło 1 867 osób, w tym 1 308 w samym tylko kwietniu.
Zatonięcia łodzi na Morzu Śródziemnym w kwietniu br. spowodowały, że przywódcy UE przyspieszyli operacje poszukiwawcze i ratunkowe. W maju liczba ofiar śmiertelnych podczas tych niebezpiecznych przepraw zmalała do 68, a w czerwcu - do 12.

IAR, PAP, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej