Foka na polskiej plaży? Zgłoś to, ale nie podchodź do zwierzęcia

Oceanografowie apelują do turystów, by informowali o tym, że zauważyli fokę na plaży, ale przestrzegają przed podchodzeniem do zwierząt, które mają silne szczęki i ostre zęby.

2015-07-12, 13:31

Foka na polskiej plaży? Zgłoś to, ale nie podchodź do zwierzęcia
Foki mają silne szczęki i ostre zęby. Foto: artkdz/freeimages.com/cc

Posłuchaj

Michał Bała ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu o tym, jak należy się zachować, gdy zobaczymy fokę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Michał Bała ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu podkreślił, że do fok nie należy się zbliżać. Powinno się zachować dystans kilkudziesięciu metrów. Wskazał, że przestraszone lub rozdrażnione zwierzę może stać się bardzo agresywne. A ugryzienie może się skończyć zakażeniem.

Nie należy też foki polewać wodą. Bała przypomniał, że plaża to naturalne środowisko tych ssaków, w którym dobrze sobie one radzą. Zaznaczył, że wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne.

Warto jednak poinformować o tym, że zaobserwowaliśmy fokę. Informacje o spotkaniu wodnych ssaków na plaży można zgłaszać do Stacji Morskiej na Helu telefonicznie (601 889 940 lub (58) 675 08 36), bądź w postaci zdjęcia wysyłanego jako MMS, bądź e-mailem (hel@ug.edu.pl).

Wszystkie ssaki morskie chronione są Ustawą o ochronie przyrody z 2004 roku. Akt ten obejmuje urzędową ochroną wszystkie foki oraz morświny na terenie Polski. Ustawa ta zakazuje każdemu łapania, niepokojenia, polowania, zabijania oraz posiadania żywych lub martwych zwierząt.

IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej