Fundusz ratunkowy dla Grecji? Premier Wielkiej Brytanii: nie będziemy ratować państw strefy euro

Brytyjski premier David Cameron powiedział podczas środowej sesji parlamentarnych pytań do szefa rządu, że Grecja potrzebuje umorzenia części długów, ale zaznaczył jednocześnie, że jego kraj nie będzie uczestniczył w finansowym ratowaniu państw strefy euro.

2015-07-15, 16:36

Fundusz ratunkowy dla Grecji? Premier Wielkiej Brytanii: nie będziemy ratować państw strefy euro

Posłuchaj

KE chce, by cała UE złożyła się na natychmiastową pomoc dla Grecji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska chce wesprzeć Grecję finansowo z tymczasowego funduszu ratunkowego. Chodzi o natychmiastowe pożyczki, które pozwolą władzom w Atenach uregulować w tym miesiącu zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego.
Wykorzystanie tymczasowego funduszu ratunkowego, w którym wkład mają wszystkie unijne kraje, nie podoba się państwom spoza eurolandu. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis przekonywał, że nie ma innej możliwości. Na dwustronne pożyczki nie zdecydował się żaden kraj, trzeba wesprzeć więc Grecję funduszem ratunkowym. - Jesteśmy świadomi różnych zastrzeżeń państw spoza strefy euro co do tego rozwiązania - przyznał wiceszef Komisji. Dodał, że Bruksela pracuje nad gwarancjami dla tych krajów, które uchronią je przed ryzykiem niespłacania przez Grecję pożyczki.
Szacuje się, że Ateny natychmiast potrzebują 12 miliardów euro. Wprawdzie Grecja ma obiecany trzeci pakiet finansowy, do 86 miliardów euro, co uzgodniono na niedawnym szczycie, ale zanim pierwsze kredyty zostaną wypłacone, minie kilka tygodni. Najpierw Grecja musi przyjąć niezbędne reformy, a później dopiero ruszą negocjacje w sprawie warunków przyznania kolejnego finansowego wsparcia.

Możliwa pomoc humanitarna

David Cameron jest przeciwny wspieraniu przez Wielką Brytanię kraju strefy euro. Premier podkreślił, że jego stanowisko w sprawie Grecji mogłoby się zmienić, gdyby powróciła ona do drachmy i wymagała pomocy humanitarnej ze strony pozostałych członków Unii Europejskiej. Lider Partii Konserwatywnej podkreślił również, że "szybkie rozwiązanie kryzysu w strefie euro jest w interesie całej wspólnoty".
Uwagi brytyjskiego premiera padły w odpowiedzi na pytanie tymczasowej liderki Partii Pracy, Harriet Harman. Objęła ona to stanowisko po przegranych przez laburzystów wyborach w maju, kiedy z kierowania partią zrezygnował Ed Milliband.

Redukcja zadłużenia?

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Grecja powinna uzyskać redukcję długu. Poufny raport MFW z tą oceną media nagłośniły we wtorek. Fundusz zalecił europejskim partnerom Grecji prolongatę jej długu na okres 30 lat, która objęłaby także nowe kredyty oraz radykalne przedłużenie terminu spłacalności, bądź po prostu wsparcie finansowe budżetu Grecji. W przeciwnym wypadku strefa euro powinna się zgodzić z góry na "znaczące redukcje" greckiego długu - uważa MFW.

PAP, IAR, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej