Sondaż: Bronisław Komorowski i Andrzej Duda liderami rankingu zaufania
Zaufanie do obecnie urzędującego prezydenta i prezydenta-elekta zadeklarowało po 56 proc. Polaków - wynika z lipcowego sondażu CBOS.
2015-07-16, 15:17
Bronisławowi Komorowskiemu nie ufa 26 proc. badanych, a Andrzejowi Dudzie - 19 proc. Drugi w rankingu Paweł Kukiz cieszy się zaufaniem 48 proc. badanych (nieufność na poziomie 24 proc.). Pierwszą trójkę zamyka premier Ewa Kopacz. Zaufanie do szefowej rządu zadeklarowało 45 proc. ankietowanych. Nie ufa jej 33 proc.
Kolejne miejsce na liście zajęła Beata Szydło. Kandydatce PiS na premiera ufa 37 proc. Polaków, a 20 proc. nie ma do niej zaufania. Na kolejnym miejscu uplasował się Jarosław Kaczyński. Cieszy się on zaufaniem 32 proc. ankietowanych. Nie ufa mu 48 proc. Polaków. Odpowiednio 28 i 25 proc. badanych zadeklarowało zaufanie do przywódcy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro i Polski Razem Jarosława Gowina (nieufność deklarowało odpowiednio 42 proc. i 29 proc.).
Prezesa PSL Janusza Piechocińskiego zaufaniem obdarzyło 24 proc. badanych (nieufność na poziomie 23 proc.), lidera SLD Leszka Millera - 22 proc. (47 proc. nieufność), a współprzewodniczących Twojego Ruchu Barbarę Nowacką i Janusza Palikota odpowiednio 17 i 16 proc. (10 proc. nieufności wobec Nowackiej, 62 proc. wobec Palikota). 14 proc. badanych ufa prezesowi partii KORWiN Januszowi Korwin-Mikkemu.
Wypadła lepiej niż Sikorski
28 proc. respondentów wyraziło zaufanie do nowej marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a 11 proc. zadeklarowało nieufność. To lepszy rezultat niż w przypadku byłego marszałka Radosława Sikorskiego, który uzyskał 27 proc. deklaracji zaufania, ale 41 proc. nieufności.
W rankingu uwzględniono również wicemarszałka Jerzego Wenderlicha z SLD, który pełnił funkcję marszałka Sejmu po odwołaniu Sikorskiego, a przed wyborem Kidawy-Błońskiej. Uzyskał on 22 proc. deklaracji zaufania i 12 proc. nieufności.
22 proc. badanych ufa marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi. Nieufność wobec niego żywi natomiast 13 proc.
20 proc. dla szefa MON
Wśród ministrów stosunkowo wysokim zaufaniem cieszy się wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, który uzyskał zaufanie 20 proc. respondentów. Nieufność wobec niego wyraziło 9 proc. badanych. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL odnotował 17 proc. deklaracji zaufania i 8 proc. nieufności.
Minimalne wskaźniki zarówno pod względem zaufania, jak i nieufności, uzyskali - jak zauważa CBOS - ze względu na niską rozpoznawalność nowy minister zdrowia Marian Zembala (odpowiednio 13 i 5 proc.) oraz były minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, który aktualnie sprawuje funkcję wiceszefa MSZ odpowiedzialnego za sprawy europejskie (6 i 3 proc.).
33 proc. badanych ufa ministrowi spraw zagranicznych Grzegorzowi Schetynie. Nieufność wobec niego deklaruje 26 proc.
Napieralski "obojętny"
28 proc. respondentów wyraziło zaufanie do byłego polityka SLD i lidera nowego ugrupowania Biało-Czerwoni Grzegorza Napieralskiego. Nieufność zadeklarowało 21 proc. Najczęściej ze wszystkich ujętych w rankingu polityków badani oceniali swój stosunek do Napieralskiego jako obojętny (30 proc.).
Spośród liderów nowych ugrupowań na polskiej scenie politycznej odnotowano także przewodniczącego NowoczesnejPL Ryszarda Petru, do którego z ufnością odniosło się 16 proc. badanych. Brak zaufania wobec Petru zadeklarowało 9 proc. respondentów.
REKLAMA
Najwięcej stracił Kukiz
Największe zmiany w odbiorze przez opinię publiczną w porównaniu do czerwcowego badania odnotowali Kukiz (spadek o 4 punkty proc. w rankingu zaufania i wzrost o 7 pkt proc. w rankingu nieufności), Szydło (7 pkt proc. wzrostu odsetka badanych deklarujących zaufanie i 6 pkt proc. nieufność) oraz Korwin-Mikke (odsetek deklarujących zaufanie do niego spadł o 4 pkt proc., a nieufność wzrósł o 6 pkt proc.).
Poprawiły się notowania Komorowskiego (wzrost o 4 pkt proc. w rankingu zaufania i spadek o 4 pkt proc. w rankingu nieufności) oraz Kopacz (wzrost o 4 pkt i spadek 3 pkt proc.). W przypadku prezydenta jest to pierwsza poprawa notowań od stycznia. CBOS przypomniało, że od początku roku do czerwca stracił on 26 pkt proc. w rankingu zaufania (spadek z 78 proc. do 52 proc.).
Duda w porównaniu do czerwca stracił 1 pkt procentowy w rankingu zaufania - to pierwszy spadek, jaki odnotował od grudnia 2014 roku, odkąd jest brany pod uwagę w badaniu CBOS. Także o 1 pkt proc. wzrósł odsetek deklarujących wobec niego nieufność.
***
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 1-8 lipca 2015 roku na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PAP, kk
REKLAMA