Rada Najwyższa Ukrainy decentralizuje kraj. Wzięła Polskę za przykład
Rada Najwyższa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego projekt zmian w ustawie zasadniczej, przewidujących reformę samorządową. Nowelizacja znacznie osłabia władze centralne, a zwiększa uprawnienia władz lokalnych.
2015-07-16, 19:50
Posłuchaj
Piotr Pogorzelski z Kijowa o zamianach w ustroju terytorialnym Ukrainy/IAR
Dodaj do playlisty
Prezydent nie będzie już powoływać szefów administracji obwodowych czy rejonowych. Zmiany są wzorowane na polskiej reformie samorządowej z początku lat 90-tych.
Jeżeli Trybunał nie będzie miał do nich zastrzeżeń, zmiany będą musiały być jeszcze raz zatwierdzone na kolejnej sesji parlamentu.
Prezydent Petro Poroszenko podkreślił, że w propozycjach nie ma mowy o specjalnym statusie terytoriów kontrolowanych obecnie przez separatystów. Znalazł się tam jedynie zapis, że ich status jest określony w oddzielnej ustawie.
Odpowiada to pokojowym porozumieniom mińskim z połowy lutego. Prezydent zaznaczył, że są one jedyną podstawą rozwiązania konfliktu drogą polityczną i dyplomatyczną. - Jesteśmy o wiele bardziej niż Stany Zjednoczone i Europa zainteresowani takim rozwiązaniem - dodał szef państwa.
REKLAMA
W ten sposób Poroszenko odpowiedział na pojawiające się w mediach nieoficjalne informacje, że Zachód naciskał na ukraińskie władze, aby w konstytucji znalazły się zapisy dotyczące Zagłębia Donieckiego. Także przedstawiciele klubów parlamentarnych przyznawali, że do takich nacisków dochodziło, ale w obecnej sytuacji Ukrainie potrzebne jest wsparcie ze strony Waszyngtonu, Brukseli i innych państw Unii Europejskiej.
W czasie głosowania, w Radzie Najwyższej byli dyplomaci z państw Unii i Stanów Zjednoczonych, w tym Victoria Nuland z Departamentu Stanu.
Верховна Рада/You Tube
Parlament o pomocy dla Ukrainy
W piątek Rada Najwyższa uchwaliła także 4 ustawy, które pozwolą na otrzymanie pomocy międzynarodowej w wysokości ponad 3 miliardów dolarów. Ponad połowa tej sumy będzie pochodziła z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
REKLAMA
Posłuchaj
Piotr Pogorzelski o ustawach umożliwiających pomoc międzynarodową przez Ukrainę/IAR 0:56
Dodaj do playlisty
Ustawy dotyczą regulacji cen usług komunalnych, ułatwienia ściągalności długów wobec Naftohazu Ukrainy oraz gwarancji bezpieczeństwa lokat bankowych. Parlamentarzyści doprecyzowali także kwestię tego, jakimi sprawami będzie zajmować się Narodowe Biuro Antykorupcyjne.
Dzięki przyjętym ustawom Ukraina będzie mogła liczyć na otrzymanie drugiej transzy kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 1,7 miliarda dolarów. Bank Światowy pożyczy Ukrainie miliard dolarów, Japonia 300 milionów dolarów, a Niemcy 200 milionów euro.
REKLAMA
Wcześniej parlamentarzyści zaapelowali o powołanie międzynarodowego trybunału pod egidą ONZ, który zajmie się badaniem okoliczności zestrzelenia rok temu nad Zagłębiem Donieckim samolotu malezyjskich linii lotniczych. Według ukraińskich władz i Zachodu, odpowiada za to Rosja, która przekazała separatystom wyrzutnie rakiet Buk, z których został zestrzelony Boeing.
Za utworzeniem trybunału opowiadają się Malezja, Holandia, Australia i Belgia. Sprzeciwia się temu Rosja. Głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ odbędzie się 21 lipca.
Katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie >>>
IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA