Minister zdrowia zapowiada powstanie Narodowego Instytutu Raka

- Bardzo będziemy się starać aby Narodowy Instytut Raka powstał ponad podziałami politycznymi. To wielka inicjatywa, która wpisuje w ustawę o zdrowiu publicznym i we współczesną Europę - stwierdził Marian Zembala.

2015-07-16, 19:57

Minister zdrowia zapowiada powstanie Narodowego Instytutu Raka

Posłuchaj

Minister zdrowia Marian Zembala o Narodowym Instytucie Raka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To pewien kolejny etap, aby z onkologii klinicznej przejść w onkologię prewencyjną, gdzie w oparciu o badania naukowe będziemy potrafili daleko bardziej precyzyjnie niż dziś wskazać obszary, populacje, gdzie są zagrożenia i tę populację dokładniej badać, mając wiedzę z zakresu genetyki, epidemiologii i współpracując z instytutami międzynarodowymi - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Marian Zembala zaznaczył, że powstanie Narodowego Instytutu Raka jest intencją rządu Ewy Kopacz. - Rząd będzie wspierać te działania - zapewnił. Indagowany, czy instytut powstanie jeszcze za rządów Kopacz, czy już za kolejnej ekipy po wyborach parlamentarnych, odparł: "Polska jest zbyt odpowiedzialna, by czas mierzyć ekipami".


x-news.pl, TVN24

Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ, przekazał, że Narodowy Instytut Raka ma szanse być finansowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli będzie realizował świadczenia zdrowotne, oraz z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podkreślił, że szczegóły są opracowywane. - Może on funkcjonować np. przy jednym z uniwersytetów medycznych czy przy jednym z centrów onkologii. Celem jest koordynacja badań na rakiem. Konsultujemy teraz poszczególne założenia, musimy też poczekać na opinie ekspertów - wytłumaczył. Jego zdaniem powstanie instytutu to kwestia roku.

Projekt Narodowego Instytutu Raka zgłaszał już w 2013 roku do ministra zdrowia szef warszawskiego Centrum Onkologii prof. Krzysztof Warzocha.

Według Warzochy miałby on powstać na bazie Centrum Onkologii w Warszawie wraz z jego oddziałami m.in. w Gliwicach, Krakowie i Bydgoszczy. Szpitale te miałyby stanowić trzon, na którym opierałoby się leczenie onkologiczne w Polsce. Jego zadaniem byłoby koordynowanie całej polskiej onkologii, zarówno jeśli chodzi o leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi, jak i szkolenie lekarzy w zakresie onkologii.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej