Czwórka o Donbasie. Putin chce zmusić Kijów do rozmów z separatystami

Władimir Putin, Francois Hollande, Angela Merkel i Petro Poroszenko w wieczornej rozmowie telefonicznej opowiedzieli się za "ścisłym przestrzeganiem zobowiązań" w sprawie Ukrainy. Następnie prezydent Ukrainy kontaktował się osobno z wiceprezydentem USA, Joe Bidenem.

2015-07-18, 09:19

Czwórka o Donbasie. Putin chce zmusić Kijów do rozmów z separatystami

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>>

Merkel, Hollande, Poroszenko, Putin opowiedzieli się w rozmowie telefonicznej ”za ścisłym respektowaniem umów z Mińska”.

To pierwsza od 30 kwietnia rozmowa w tzw. formacie normandzkim, czyli przywódców Rosji, Francji, Niemiec i Ukrainy.

Doszło do niej w chwili, gdy władze w Kijowie inicjują reformę konstytucji, przewidującą większą samodzielność dla regionów.

Prezydent Ukrainy Poroszenko, jak poinformowała jego służba prasowa, wyraził zaniepokojenie eskalacją działań w Donbasie i podkreślił konieczność natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych na terenie Rosji, w tym lotniczki Nadii Sawczenko.

Putin chce, by władze Ukrainy rozmawiały z prorosyjskimi bojówkami

Tymczasem na stronie internetowej Kremla można przeczytać, że Putin domagał się od Poroszenki bezpośredniego dialogu z tzw. separatystami, również w ramach grupy kontaktowej (OBWE).

REKLAMA

Następne posiedzenie grupy kontaktowej OBWE-Rosja-Ukraina ma się odbyć 21 lipca w Mińsku (w najbliższy wtorek).

W komunikacie Kremla napisano również: ”szczególną uwagę zwrócono na reformę konstytucyjną Ukrainy i organizację lokalnych wyborów w Donbasie, a także odbudowie społeczno-ekonomicznej obwodów donieckiego i ługańskiego, a jak zaznaczył prezydent Putin, poważną przeszkodą ku temu jest faktyczna blokada tych regionów”.

Wbrew oczekiwaniom Rosji, jak pisze AFP, projekt reformy konstytucyjnej Ukrainy nie zakłada statusu półautonomii dla tych regionów.

Sytuacja w Donbasie

W trakcie rozmowy, która odbyła się z inicjatywy Niemiec, liderzy czterech państw podkreślili ważną rolę, jaką odgrywa OBWE w rejonie konfliktu. Chodzi głównie o nadzorowanie rozejmu i wycofywania broni.

REKLAMA

W ostatnim czasie doszło do zaostrzenia sytuacji, kilka dni temu prorosyjskie bojówki przypuściły atak na wzdłuż całej linii frontu. Rosja posłała też przez niekontrolowaną granicę z Ukrainą kolejny tzw. biały konwój z ładunkiem, którego nikt nie może sprawdzić.

Rozmowa z Joe Bidenem

Służba prasowa Poroszenki poinformowała również, że wieczorem w piątek odbyła się rozmowa telefoniczna Poroszenki i wiceprezydenta USA Joe Bidena.

Jak napisano w komunikacie Kijowa, Poroszenko zapewniał Bidena o tym, że Ukraina dopełnia bez uchybień wszystkich postanowień mińskiego rozejmu. Dodał, że powinny przestrzać go obie strony, zwłaszcza w kwestii zawieszenia ognia i wycofania ciężkich dział.

Petro Poroszenko poinformował Bidena także o założeniach decentralizacji i przygotowaniach do lokalnych wyborów, które odbędą się 25 października.

REKLAMA

Wiceprezydent USA zapewnił, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę w obronie jej niezależności i integralności terytorialnej, poprawie zdolności obronnych, podtrzymywaniu stabilności ekonomicznej i w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

PAP/inne/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej