Wybory parlamentarne. Gorąca, polityczna sobota

Lewicowe partie zapowiedziały start w wyborach parlamentarnych w koalicji. Nie próżnowali też przedstawiciele innych partii, którzy przedstawiali swoje programy i spotykali się z wyborcami.

2015-07-18, 21:42

Wybory parlamentarne. Gorąca, polityczna sobota

Posłuchaj

Rada Krajowa SLD opowiedziała się za wspólnym startem zjednoczonej lewicy w wyborach parlamentarnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Leszek Miller przekonywał, że porozumienie koalicyjne ma wzmocnić siłę lewicy w Polsce. - Niezależnie od różnych zaszłości, od różnych zdarzeń, uważamy, że trzeba stawić czoło polskiej prawicy. I można to uczynić tym energiczniej i w sposób tym bardziej przekonujący, jeśli pójdziemy w formule koalicji różnych partii politycznych i podmiotów - powiedział po posiedzeniu Rady Krajowej SLD.

Współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział, że jego formacja opowiedziała się za "trudnym, ale jedynym ambitnym, mającym prawdziwy polityczny, społeczny sens rozwiązaniem - za koalicją Zjednoczonej Lewicy". Do innych formacji apelował o odwagę: "Pytanie do wszystkich pozostałych ludzi lewicy, centrolewicy czy liberalnej lewicy jest takie: czy walczymy o to, by mieć 7, 10 czy 12 stołków dla wybranych przedstawicieli lewicy, czyli startować samodzielnie jako SLD, Twój Ruch i inne organizacje, czy też walczymy o prawdziwą alternatywę dla PO-PiS-u" - podkreślił Palikot. - Kto się kurczowo trzyma 5 proc., traci wszystko - mówił.

TVN24/x-news

Współprzewodnicząca TR Barbara Nowacka powiedziała, że decyzja o wspólnym starcie nie była łatwa, ponieważ w każdej partii jest silna wiara, że powinna startować samodzielnie. Jak mówiła, były też obawy przed "trudną koalicją z trudnymi koalicjantami".

REKLAMA

TR zdecydował, że jeśli do 7 sierpnia negocjacje polityczne nie zostaną zamknięte, nie powstaną wspólne listy i nie zostanie zawarta umowa koalicyjna, to wystartują samodzielnie.

Gotowa na start w koalicji jest gotowa także Partia Zieloni - taką decyzję podjęła Rada Krajowa partii. - To opcja startu, która w największym stopniu umożliwi nam realizowanie naszego programu w przyszłej kadencji Sejmu, czy walkę o realizację naszych postulatów - powiedział współprzewodniczący tej formacji Adam Ostolski.

TVN24/x-news

Premier o in vitro

- Przypominam deklarację prezydenta Bronisława Komorowskiego z kampanii prezydenckiej - tak premier Ewa Kopacz odpowiedziała w Nowym Sączu na pytanie, czy rozmawiała z prezydentem ws. podpisania przez niego ustawy o in vitro.

REKLAMA

- Ustawa o in vitro jest wielkim zwycięstwem wolności, to nie jest żaden oblig, nikt nikomu niczego nie nakazuje, ale daje szansę dla 1,5 mln tych ludzi, rodzin, które dzisiaj nie mogą mieć z różnych powodów swoich własnych dzieci - odpowiedziała Ewa Kopacz. - Ci, którzy będą chcieli skorzystać z tej metody, będą mogli z niej skorzystać nieodpłatnie. To jest dla mnie wartość nadrzędna ja rozumiem, że przez wszystkich rozumiana jednakowo - dodała premier.

Szydło o dopłatach

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło odwiedziła wieś Odrzywół na Mazowszu.

Szydło mówiła, że trudno się utrzymać rodzinom z małych gospodarstw, bo od 2012 do 2014 dochody rolników spadły o 11 proc. - Nie może być tak - powiedziała - że ludzie na wsiach i w małych miejscowościach mają mniejsze szanse niż ci, którzy mieszkają w dużych ośrodkach. Niedopuszczalny jest - podkreśliła - podział Polski na A i B.

TVN24/x-news

REKLAMA

Szydło zapowiedziała, że rząd PiS "zniweluje zróżnicowanie na polskiej wsi" i doprowadzi do tego, że polscy rolnicy będą otrzymywać dopłaty w takiej samej wysokości jak rolnicy w innych krajach UE. - Polski rolnik za swoją pracę będzie otrzymywać godne wynagrodzenie, nie będzie oszukiwany, nie będzie wyzyskiwany, tylko będzie mógł i będzie w stanie utrzymać się ze swojej ciężkiej pracy na roli - mówiła kandydatka PiS na premiera.

Nowoczesna prezentuje założenia programowe

Racjonalizm, odpowiedzialność i wolność - to filary programu stowarzyszenia Nowoczesna. Jego założenia zostały przedstawione na warszawskiej konwencji.

Gości powitał przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, który powiedział, że program jego stowarzyszenia był pisany dla obywateli, a nie dla partii politycznych. Wśród pomysłów Nowoczesnej są między innymi wzmocnienie samorządów, uproszczenie przepisów i zmniejszenie biurokracji czy wprowadzenie udogodnień podatkowych dla przedsiębiorców.

Jak mówił Petru, założenie programowe stowarzyszenia ogniskują się wokół czterech haseł: "obywatel w centrum", "żadnych głupich obietnic", "wykorzystać każdy talent", "obywatele, a nie politycy zmieniają kraj". Podkreślił, że jego zdaniem Polska potrzebuje wielkiej wizji - takiej, jak wtedy, gdy nasz kraj wchodził do NATO oraz "profesjonalnej ekipy", która tę wizje wprowadzi w życie. Zapewnił, że on tę ekipę ma.

REKLAMA

Nowa data konwencji Kukiza

Paweł Kukiz przekłada warszawską konwencję swojego ruchu. Spotkanie, które pierwotnie miało się odbyć 1 sierpnia, zostanie najprawdopodobniej zorganizowane pod koniec miesiąca.

Po ogłoszeniu daty konwencji, odezwały się krytyczne głosy, że zbiega się ona z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Kukiz przyznał im rację, pisząc na swoim profilu na Facebooku, że to faktycznie "nie wypada". W związku ze zmianą terminu, muzyk zapytał swoich zwolenników, którego dnia powinna się odbyć konwencja: 29 czy 30 sierpnia.

W czasie konwencji zostanie przedstawiona strategia Ruchu Kukiza oraz jej zespoły lokalne i eksperckie. Wyborcy poznają także nazwę ruchu.

pp/PAP/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej