Gorący dzień w Atenach. Premier Grecji szykuje drugą bitwę o reformy
W greckim parlamencie odbędzie się głosowanie nad drugim pakietem reform, który ma zapewnić pomoc finansową instytucji międzynarodowych. Prawdopodobnie zakończy się pomyślnie. Rząd w Atenach przesunął jednak na potem zmiany w emeryturach i podatkach.
2015-07-22, 13:34
Posłuchaj
Jeśli posłowie w Atenach zaaprobują reformy, Grecja będzie mogła posunąć się naprzód w negocjacjach dotyczących programu pomocowego wartości 86 mld dolarów, które prowadzi obecnie ze swoimi wierzycielami.
Premier Grecji Aleksis Cipras stara się zmobilizować kolegów z Syrizy, przekonując ich, że Grecy swoje nadzieje wiążą z pozostaniem w strefie euro. Jak pisze portal BBC, parlament zapewne przegłosuje reformy, z poparciem partii opozycyjnych.
Wagę głosowania akcentował minister finansów Grecji, Euklid Cakalotos, wedle którego”to niezmiernie ważne”, by rozmowy o programie pomocowym ruszyły już w piątek.
Cipras musi się obecnie mierzyć z rebelią w szeregach własnej partii. 32 spośród 149 członków Syrizy głosowało przeciwko poprzedniemu pakietowi reform, a 9 wstrzymało się od głosu. Jak podaje BBC, to oznacza, że premier Grecji został w koalicji z 123 głosami, a 120 jest wymaganych, by zachować rząd mniejszościowy.
REKLAMA
Komisja Europejska zaczęła negocjacje
Negocjacje nad szczegółami nowego programu pomocy dla Grecji właśnie się rozpoczęły - poinformował w środę po południu w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.
Dodał on, że rozmowy, prowadzone przez instytucje reprezentujące wierzycieli (KE, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny) powinny potrwać do drugiej połowy sierpnia.
Efektem negocjacji będzie memorandum, opisujące reformy, które przeprowadzić ma Grecja w zamian za trzyletnie wsparcie finansowe. Potrzeby tego kraju oceniono na ok. 86 mld euro.
Trudniejsze reformy poczekają
Na później, do sierpnia, odłożono w Grecji ważne reformy, takie jak podwyżka podatków dla rolników czy zniesienie wcześniejszych emerytur.
W środę w drugiej połowie dnia głosowanie odbędzie się nad takimi kwestiami jak zmiany w kodeksie cywilnym dotyczącym przyspieszenia spraw sądowych, przyjęciem dyrektywy UE, która ma wzmocnić banki i chronić depozyty poniżej 100 tysięcy euro, wprowadzenie przepisów, które przeniosą koszty bankructwa banku z podatników na udziałowców i wierzycieli.
Tymczasem związki zawodowe sektora publiczne wezwały do protestu w czasie środowej debaty w parlamencie.
REKLAMA
Według komisarza UE ds. ekonomicznych Pierre’a Moscovici zrobiono ogromny krok ku temu, by uniknąć groźby Grexitu.
Kolejny deadline w sierpniu
Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził w poniedziałek, że Grecja zapłaciła zaległe 2,05 mld euro raty długu. Ta spłata, podobnie jak 4,2 mld euro spłaty zadłużenia w Europejskim Banku Centralnym, były możliwe dzięki krótkoterminowej pożyczce pomostowej UE wartości 7 mld euro.
20 sierpnia Grecja musi zapłacić kolejne 3,2 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu, a we wrześniu 5,1 mld euro musi trafić do MFW.
Agencja Standard & Poor's podniosła rating Grecji z CCC+ do CCC-.
REKLAMA
BBC News/PAP/agkm
REKLAMA