Grecja po burzliwej debacie, nad ranem, przyjęła kluczowy pakiet reform

Po wielogodzinnej debacie grecki parlament przyjął drugi pakiet ustaw wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli jako warunek rozpoczęcia rozmów o wielomiliardowym pakiecie ratunkowym dla Aten.

2015-07-23, 13:22

Grecja po burzliwej debacie, nad ranem, przyjęła kluczowy pakiet reform

Posłuchaj

Grecki parlament przyjął drugi pakiet reform. Dla Polskiego Radia z Aten Beata Kukiel-Vraila
+
Dodaj do playlisty

Przeciwko reformom głosowało wielu członków Syrizy.  Za drugim pakietem ustaw opowiedziało się 230 deputowanych, a 63 było przeciw. Jednak w tej grupie było aż 36 ze 149 parlamentarzystów rządzącej Syrizy premiera Aleksisa Ciprasa. W zeszłym tygodniu podczas głosowania nad pierwszym pakietem ustaw wewnątrzpartyjna opozycja była większa, ponieważ na "nie" opowiedziało się 39 deputowanych populistycznej partii szefa rządu.

Zanim doszło do głosowania w parlamencie odbyła się wielogodzinna burzliwa dyskusja, która zakończyła się około 4 czasu lokalnego.

Część parlamentarzystów Syrizy oskarżyła Ciprasa o zdradę programy wyborczego, który zakładał odejście od polityki cięć budżetowych. Wśród głosujących na "nie" była m.in. spikerka parlamentu Zoi Konstantopulu. Tym razem za reformami opowiedział się były minister finansów Janis Warufakis. Cipras oskarżył przeciwników z własnego ugrupowania o nieodpowiedzialność.

Wieczorna demonstracja przebiegła spokojnie


Zanim doszło do debaty przed siedzibą parlamentu w Atenach odbyła się demonstracja zorganizowana przez związek zawodowy sektora publicznego ADEDY i komunistów. W proteście wzięło udział ok. 10 tys. ludzi. Pod koniec akcji protestacyjnej doszło do starć z siłami porządkowymi, które zostały obrzucone butelkami zapalającymi. Do tej pory nie ma informacji o poszkodowanych i zatrzymanych.

Przyjęte reformy


Przyjęty w czwartek pakiet ustaw wprowadza do greckiego prawa unijną dyrektywę z 2013 roku o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (BRRD), która mówi, że od 2016 roku za kłopoty upadających banków jako pierwsi zapłacą ich udziałowcy i posiadacze obligacji. W drugim pakiecie znalazły się również reformy cywilnych procedur sądowych mające na celu przyspieszenie i obniżenie kosztów procesów.

Zaczęły się negocjacje

W środę komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici poinformował, że rozpoczęły się negocjacje w sprawie szczegółów nowego programu pomocy dla Grecji. Dodał, że rozmowy, prowadzone przez instytucje reprezentujące wierzycieli (KE, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny), powinny potrwać do drugiej połowy sierpnia.

Efektem negocjacji będzie memorandum, opisujące reformy, które ma przeprowadzić Grecja w zamian za trzyletnie wsparcie finansowe. Potrzeby tego kraju oceniono na ok. 86 mld euro.

Zastrzyk z Europejskiego Banku Centralnego przed głosowaniem

Bloomberg poinformował w środę późnym popołudniem, że Europejski Bank Centralny postanowił podnieść limit finansowania ratunkowego dla banków greckich (tzw. emergency liquidity assistance - ELA) do 900 mln euro. EBC odmówił skomentowania tej informacji.

Według Bloomberga, który powołuje się na źródła bliskie EBC, Rada Prezesów banku podjęła taką decyzję po telekonferencji, która odbyła się w środę.

REKLAMA

Dziennik "Frankfurter Allegemeine Zeitung" napisał zaś, powołując się na kręgi bliskie bankom centralnym, że greckie instytucje finansowe otrzymają dodatkowo 1 mld euro, co oznaczałoby, że faktyczny pułap kredytów ELA wyniósłby 90,5 mld euro.

EBC nie skomentował również tej informacji i odmówił potwierdzenia, że odbyła się telekonferencja Rady Prezesów banku.

EBC od kilku miesięcy udziela greckim bankom finansowania ratunkowego, by pomóc im zachować płynność wobec masowego wycofywania depozytów bankowych przez Greków.

Kredyty ELA mają fundamentalne znaczenie dla greckiego systemu bankowego, a załamanie sektora bankowego jest najpoważniejszym spośród wielu zagrożeń, przed jakimi stoi Grecja

REKLAMA

Trudniejsze reformy poczekają

Na później, do sierpnia, odłożono w Grecji ważne reformy, takie jak podwyżka podatków dla rolników czy zniesienie wcześniejszych emerytur.

Kolejny deadline w sierpniu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził w poniedziałek, że Grecja zapłaciła zaległe 2,05 mld euro raty długu. Ta spłata, podobnie jak 4,2 mld euro spłaty zadłużenia w Europejskim Banku Centralnym, były możliwe dzięki krótkoterminowej pożyczce pomostowej UE wartości 7,16 mld euro.

20 sierpnia jest kolejny deadline - Grecja musi zapłacić kolejne 3,2 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu, a we wrześniu 5,1 mld euro musi trafić do MFW.

Agencja Standard & Poor's podniosła rating Grecji z CCC+ do CCC-.

REKLAMA

PAP/IAR/BBC News/agkm

(Wideo: RUPTLY/x-news)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej